Ekologové: Doprava na Šumavě nesmí škodit přírodě

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:30, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ekologové: Doprava na Šumavě nesmí škodit přírodě |Author=ČTK |Date=2000-02-07 |Source=Českobudějovický deník |Genre…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové: Doprava na Šumavě nesmí škodit přírodě
Author ČTK
Date 2000-02-07
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Konference / Zvážit by se prý mělo také omezení maximální rychlosti v celém šumavském regionu na 80 kilometrů v hodině.

Praha – Doprava znamená důležitý přínos k oživení příhraničních oblastí Šumavy, musí však být únosná pro životní prostředí i obyvatele šumavského národního parku. Shodli se na tom účastníci mezinárodního semináře o trvale udržitelných strategiích dopravy v euroregionu Šumava-Böhmerwald, který se v bavorském Waldkirchenu konal o víkendu v rámci projektu organizace Mezinárodních přátel přírody Evropská krajina roku 1999 / 2000. Včera to sdělil prezident Přátel přírody ČR Miroslav Prokeš.

Účastníci semináře navrhli řadu konkrétních opatření, která by měla ochránit šumavskou přírodu od negativních dopadů rychle se rozmáhající dopravy, která se podle nich ještě zintenzívní po vstupu ČR do Evropské unie.

Ekologové navrhují, aby se očekávaná kamionová doprava co nejvíce přesunula na železnici. K tomu je zapotřebí dokončit elektrifikaci a modernizaci železničních tratí České Budějovice – Linec a Klatovy – Železná Ruda – Plattling, upřesnil Prokeš.

Podle Mezinárodních přátel přírody je dále nutné zabránit výstavbě dalších hlavních silničních tahů. „Při již naplánované výstavbě silnice do Pasova, která přetíná národní park, musí být vybudovány zelené koridory, které umožní přechod či podchod silnice i velkým zvířatům, jako jsou rysi či losi,“ uvedl Prokeš. Zvážit by se podle ekologů mělo také omezení maximální rychlosti v celém šumavském regionu na 80 kilometrů v hodině.

Pro rekreační a turistickou dopravu navrhli účastníci semináře zavedení několika autobusových linek, které by navazovaly i na vlakové spoje v ČR, Rakousku a Německu.

Přátelé přírody chtějí prosadit i to, aby do nově zřizovaných hraničních přechodů u Lipenské přehrady měly přístup jen osobní automobily do 3,5 tuny. Pravý břeh Lipna by podle nich měl být chráněn před masovým cestovním ruchem.