Správa zveřejnila hodnocení asanace

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:30, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Správa zveřejnila hodnocení asanace |Author=Zdeněk Jungvirt |Date=2000-03-01 |Source=Českobudějovický deník |Genre=tisk |…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Správa zveřejnila hodnocení asanace
Author Zdeněk Jungvirt
Date 2000-03-01
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Kůrovec / Dřevorubci pokáceli, odkornili a ponechali na místě 10 378 kubíků kůrovcem napadených stromů. Pouze v lokalitě Trojmezná nemohli splnit úkoly kvůli blokádě ekologů.

Vimperk – Loňské tažení proti lýkožroutu smrkovému v prvních zónách ochrany přírody hodnotí Správa Národního parku Šumava jako úspěšné. Ředitel Ivan Žlábek připomněl, že dřevorubci pokáceli, odkornili a ponechali na místě 10 378 kubíků kůrovcem napadených stromů. Pouze v lokalitě Trojmezná nemohli splnit úkoly, protože se jim tam postavili na odpor účastníci bezmála dvouměsíční blokády.

„Na Trojmezné bylo začátkem léta vyznačeno k pokácení zhruba 2400 kubíků kůrovcem napadených smrků. Asanovat se podařilo pouze 1881 kubíků stojících stromů a k tomu navíc 771 kubíků polomových vývratů. V důsledku blokády se kůrovec vyrojil ze 4346 kubíků napadených stojících smrků,“ uvedl Žlábek. Tato skutečnost bude mít podle něj v uvedené první zóně i jejím okolí nepochybně vážné negativní důsledky na rychlosti rozpadu porostů.

„Přesnější posouzení rozsahu napadení po druhém loňském rojení kůrovce však bude možné až na jaře letošního roku, pravděpodobně na přelomu března a dubna,“ vysvětlil ředitel. „Je však velké nebezpečí, že z Trojmezné vznikne obrovský zdroj škůdce a bude se tak opakovat situace známá z okolí Modravských slatí,“ dodal.

Správa šumavského parku směla loni proti lesnímu škůdci zasáhnout v šestapadesáti prvních zónách nebo jejich částech, tedy téměř na čtvrtině nejcennějších území, jejichž celková rozloha čítá devět tisíc hektarů. „Rozhodnutí umožňující asanaci stojících kůrovcem napadených stromů jsme nevyužili v šestnácti prvních zónách, tedy na 235 hektarech plochy porostů, v nichž byly zásahy povoleny.“ Jednalo se o případy, kdy k zachycení brouka postačily lapáky z polomových kmenů, případně feromonové lapače. Ve třech případech situace vyžadující aktivní zásah vůbec nenastala.