Ekologové kritizují kácení stromů s kůrovcem v šumavském parku

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:31, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ekologové kritizují kácení stromů s kůrovcem v šumavském parku |Author=ČTK |Date=2000-02-18 |Source=ČTK |Genre=tisk |Re…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové kritizují kácení stromů s kůrovcem v šumavském parku
Author ČTK
Date 2000-02-18
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Vimperk (okres Prachatice) – Plochu pralesních prvních zón Národního parku Šumava, na níž, by se letos měly kácet stromy napadené kůrovcem, chce správa parku podle ekologů bez uvedení důvodu rozšířit o téměř 250 hektarů. „Přitom loňské kácení (správa parku) prezentovala jako jednorázový zásah, jímž se s kůrovcem vypořádá jednou provždy a pak prvním bezzásahovým zónám vrátí původní ochranu.“ řekl dnes ČTK vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha.

„Příčinou uvažovaného nárůstu zásahů ale není šíření kůrovce do dosud nepostižených lokalit Šumavy. Muže jím být jedině neúčinnost zásahu tam, kde se již loni kácelo. Pokud by zásahy byly efektivní, měly by vést k útlumu kůrovce, nikoli k jeho rozšíření,“ tvrdí Bláha, jenž byl jedním z mluvčích loňské ekologické blokády v šumavském pralese Trojmezná.

Loni podle něj správa parku rozhodla o kácení v prvních zónách na celkové rozloze 1852 hektarů, letos navrhuje zásahy na 2100 hektarech. Podle mluvčího správy šumavského parku Zdeňka Kantoříka se efektivita loňských zásahů projeví až při letošním jarním rojení kůrovce. „Povolení zásahů i v letošním roce vytváří právní možnost k tomu, abychom v případě potřeby mohli proti kůrovci zasáhnout. Přitom v drtivé většině zřejmě půjde o provedení korekcí, třeba jen o poražení několika napadených stromů v určité lokalitě,“ vysvětlil Kantořík ČTK.

Loni bylo v prvních zónách parku poraženo 10.000 krychlových metrů „kůrovcových“ stromů, letos by měl být tento objem nižší. Zásahy by měly začít zhruba v druhé polovině května, aby se kůrovec z čerstvě napadených stromů nerozlétl a nenapadl další porosty, dodal mluvčí.

Připomněl, že v důsledku loňské téměř dvouměsíční blokády ekologů zůstalo v první zóně číslo 124 – Trojmezná stát zhruba tisíc napadených stromů, tedy na 2500 krychlových metrů dřevní hmoty. Kůrovec z nich letos může napadnout nejméně trojnásobek dosud zdravých stromů.