Rozhodnutí ministerstva zemědělství

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:31, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Rozhodnutí ministerstva zemědělství |Author=TZ MŽP |Date=2003-10-31 |Source=TZ MŽP |Genre=tisk |Respondent= }} Rozhodnutí…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Rozhodnutí ministerstva zemědělství
Author TZ MŽP
Date 2003-10-31
Source TZ MŽP
Genre tisk
Respondent

Rozhodnutí

Ministerstvo zemědělství, jako orgán státní správy příslušný podle § 49 odst. 2 písm. c) zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů,nařizujevlastníkům lesa podle § 32 odst. 2 lesního zákona, aby provedli tatoopatření v ochraně lesa proti Iýkožroutu smrkovému (Ips typographus L.), lýkožroutu severskému (Ips duplicatus), lýkožroutu lesklému (Pityogenes chalcographus) a lýkožroutu menšímu (Ips amitinus Eichh.) – dále jen „kůrovci“

1. Dříví napadené kůrovci zpracovat, odvézt z lesa nebo asanovat (tj. odkorněním a spálením kůry nebo chemicky) nejpozději do 31. března, v lesních porostech, které alespoň částečně zasahují do polohy nad 600 m nadmořské výšky, do 30. dubna běžného roku.

2. Veškeré polomy, vývraty a dříví atraktivní pro rozvoj kůrovců vzniklé do 31. března zpracovat, odvézt z lesa nebo asanovat nejpozději do 31. května, v lesních porostech, které alespoň částečně zasahují do polohy nad 600 m nadmořské výšky, do 30. června běžného roku.

3. Celoročně vyhledávat a včas zpracovávat, odvážet z lesa nebo asanovat dříví nově napadené kůrovci.

4. Lapáky nebo lapače I. série v roce 2004 stanovit a pokládat nebo instalovat v počtech stanovených podle přílohy č. 2 k vyhlášce 101/1996 Sb.

5. Vést evidenci nezbytnou pro stanovení počtu lapáků a lapačů I. série v roce 2005 a počet lapáků nebo lapačů stanovit a pokládat nebo instalovat podle zjištěných hodnot (výpočet viz příloha č. 2 k vyhlášce 101/1996 Sb). Obdobně postupovat při stanovení počtu lapáku nebo lapačů proti lýkožroutu menšímu.

6. Platnost tohoto rozhodnutí se stanoví do 30. 6. 2005.

U rozhodnutí se podle ust. § 55 odst. 2 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), ve znění pozdějších předpisů, vylučuje odkladný účinek případně podaného rozkladu.

Odůvodnění

Extrémní klimatické podmínky let 2002 a 2003 způsobily oslabení smrkových porostů v lesích a následné náhlé zvýšení populační hustoty kůrovců tak, že existuje reálné nebezpečí jejich přemnožení, vzniku kalamitního stavu a nepředvídatelných škod na lesních majetcích na území celé České republiky. Ministerstvo zemědělství na základě poznatků z vlastní dozorové činnosti, šetření prováděných Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti Zbraslav – Jíloviště a podnětů orgánů státní správy lesů na úrovni krajských úřadů vyhodnotilo situaci a dospělo k závěru, že současný stav populační hustoty kůrovců naplňuje ustanovení § 32 odst. 2 lesního zákona o vzniku mimořádných okolností v lesích. Z tohoto důvodu nařídilo výše uvedená opatření.

Protože nesplněním opatření v termínech vyžadovaných z hlediska účinné ochrany lesa proti kůrovcům v lesích jednotlivých vlastníků jsou ohroženy lesy vlastníků sousedních a jimi vynaložené prostředky na řádnou likvidaci hmoty kůrovci napadené a pro kůrovce atraktivní znehodnoceny, bylo rozhodnuto provedení opatření nařídit všem vlastníkům lesa. Naléhavý obecný zájem ochrany lesa proti kůrovcům a nebezpečí, že odkladem výkonu rozhodnutí by, za určitých klimatických podmínek, mohlo dojít k ohrožení lesů sousedních vlastníků, jsou důvody, pro které byl vyloučen odkladný účinek rozkladu.

Ministerstvo zemědělství nevyužilo všech zákonných možností daných orgánům státní správy lesů a nenařídilo např. zastavení všech jiných těžeb než těžeb nahodilých, neboť křivka nárůstu populační hustoty kůrovců není na území celé republiky shodná. Tato opatření je však možno uložit na základě zjištěného stavu v menších, přesně vymezených územích rozhodnutím příslušného krajského úřadu nebo rozhodnutím, popř. nařízením příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Z úrovně obecních úřadů obcí s rozšířenou působností je rovněž možno uložit opatření směřující k vyhubení škůdců (např. kůrovci, dřevokaz), kteří se vyskytnou na skladech (skládkách) dříví mimo pozemky určené k plnění funkcí lesa (§ 32 odst. 9 lesního zákona).

Proto bylo rozhodnuto jak výše uvedeno.

Poučení o opravném prostředku

Proti tomuto rozhodnutí lze podle ust. § 61 odst. I správního řádu podat do 15ti dnů od jeho doručení rozklad k ministru zemědělství podáním doručeným Ministerstvu zemědělství, Těšnov 17, 117 05 Praha 1.

Proti rozhodnutí o vyloučení odkladného účinku nelze podle ust. § 61 odst. 3 a § 55 odst. 3 správního řádu podat rozklad.

Obdrží:

Ministerstvo zemědělství – odbor 5040, ke zveřejnění na úřední desce ministerstva

Co: Krajské úřady – s žádostí o zveřejnění na úředních deskách krajských úřadů a úředníchdeskách příslušných obecních úřadů obcí s rozšířenou působností

Ing. Jaromír VAŠÍČEK, CSc., náměstek ministra zemědělství