Šumavu letos navštívilo rekordně mnoho hostů

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:31, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavu letos navštívilo rekordně mnoho hostů |Author=Iva Hosmanová |Date=2003-09-06 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumavu letos navštívilo rekordně mnoho hostů
Author Iva Hosmanová
Date 2003-09-06
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Návštěvníci mají zájem o laciné, většinou jednodenní ubytování

Co bude s náměstím?

Rekordní návštěvnost Šumavy očekávají v letošním roce pracovníci správy Národního parku Šumava. „Už teď můžeme říci, že půjde o jeden z nejlepších roků. Začalo to velice slušnou zimní návštěvou a naprosto vynikající bylo léto,“ říká mluvčí chráněného území Zdeněk Kantořík.

Šumava – Co se návštěvnosti týká, Šumava letos příliš hluchých období nezažila. Konstatoval to mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík „Například o Velikonocích se ještě lyžovalo na technickém sněhu a už během prvních květnových dnů se teploty vyšplhaly ke dvaceti stupňům a lyžaře plynule vystřídali pěší turisté a cyklisté. Také v létě téměř vůbec nepršelo, takže s výjimkou začátku července byla Šumava plná návštěvníků.“ popisuje Kantořík. Například sedmikilometrovou naučnou stezku Povydří z Antýglu na Čeňkovu pilu navštívilo týdně v průměru devět tisíc lidí, Černé a Čertovo jezero dva tisíce.

Přestože návštěvníků Šumavy oproti minulým letům přibylo, někteří hoteliéři příliš nadšeni nebyli. „Nebyla to úplně špatná sezóna, ale důvod k naprosté spokojenosti nemáme. Oblast teď navštěvují daleko více jednodenní turisté,“ hodnotí ředitelka hotelu Bohemia Tatiana Nezbedová.

O něco lépe hodnotí sezónu provozovatelé menších rodinných penzionů a také kempů. „Jsme spokojeni, protože celé léto bylo naše zařízení plné. Největší část klientely tvoří Češi, ti po celé léto zaplňovali chatky. Naopak nejvíce návštěvníků s karavany – 90 procent – přijelo z Nizozemí,“ popisuje recepční Autocampingu v Běšinech Jan Vítovec.

Podle pracovníků infocentra v Železné Rudě lidé stále častěji vyhledávají ubytování mimo větší šumavská střediska. „Hodně jich bydlelo například v Nýrsku, Zelené Lhotě a v dalších místech. Velkou úlohu tu sehrály ekobusy, které turisty bez problémů dopraví po celé Šumavě. To je patrně také jeden z hlavních důvodů, proč v sezóně měly některé hotely, například v Železné Rudě, ještě volná lůžka,“ míní pracovnice infocentra Ivana Vilišová.

„V zimě jezdíme na více dní na jedno místo, kde je sjezdovka nebo běžecké tratě. V létě však dáváme přednost putování po Šumavě. Pokud hledáme nocleh, tak jen na jednu noc,“ říká Kamila Kosinová, která v oblasti tráví každoročně s rodinou velkou část dovolené. „Pokud vyrazíme na Šumavu, tak jedeme do přírody, za aktivním odpočinkem a chceme změnu od běžného způsobu života. Celý den jsme venku a potřebujeme jen místo na přespání. Hotelové apartmá či pokoj vybavený ledničkou a barevným televizorem jsou pro nás zbytečné,“ doplnil Jan Kosina.