Jihočeši: Na Šumavě nekácet

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:31, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Jihočeši: Na Šumavě nekácet |Author=Václav Janouš |Date=2008-10-04 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }}…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Jihočeši: Na Šumavě nekácet
Author Václav Janouš
Date 2008-10-04
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Z průzkumu společnosti STEM vyplývá, že 54% lidí odmítá těžbu stromů napadených kůrovcem

Šumava – Lidé v kraji se nemohou dohodnout, zda na Šumavě kácet napadené stromy kůrovcem, či nikoliv. Ministerstvo životního prostředí si nechalo zpracovat průzkum od renomované společnosti STEM, který ukázal, že 54% procent lidí schvaluje současné nekácení stromů.

Jediné, na čem se drtivě Jihočeši shodnou, je, že národní park prospívá ekonomice kraje, přitahuje turisty a přináší peníze podnikatelům. Společnost STEM v září oslovila 504 obyvatel kraje starších osmnácti let. Z ankety, kterou má Mladá frontaDnesk dispozici, vyplývá, že na kácení v bezzásahových zónách se stejně jako lesníci, ekologičtí aktivisté a politici úplně jednoznačně neshodnou ani občané. Především ti vysokoškolsky a středoškolsky vzdělaní by Šumavu ponechali svému osudu, naproti tomu šestačtyřicet procent dotázaných by vzalo pily a začalo kácet.

Zahradník: Tato otázka je naprosto zavádějící Ministerstvo si může tleskat za to, že pětaosmdesát procent obyvatel kraje schvaluje, aby Šumava byla národním parkem.

„Z výroků některých regionálních politiků by se mohlo zdát, že nebýt národního parku, žili by lidé v kraji spokojeněji. Průzkum ale potvrzuje pravý opak,“ řekl ministr životního prostředí Martin Bursík.

Tři čtvrtiny lidí v kraji si pak myslí, že Šumava je ekonomickým přínosem díky přílivu turistů. Naopak čtvrtina považuje národní park za zátěž bránící volnému podnikání. Jedním z těch, kdo vidí v parku výbornou reklamu, je i hostinský Pavel Kříž. „Lidé jezdí na Šumavu, protože je to krásný kus země,“ pochvaluje si.

Skoro tři čtvrtiny Jihočechů dávají přednost ochraně přírody před prosazováním rozvojových projektů na úkor přírody. Zároveň chválí i práci ministerstva a správy parku.

Hnutí DUHA, které roky bojovalo za ponechání přírody svému divokému vývoji, má ze zveřejněných výsledků radost. A politici, kteří ostře vystupují proti nezasahování na Šumavě, by se měli ve výrocích podle ekologických aktivistů mírnit. „Snad jen jedna věc je politicky scestnější, než bojovat proti národnímu parku. Dělat to měsíc před volbami. Buď vezmou veřejné mínění na vědomí, nebo si budou vymýšlet krkolomné argumenty,“ míní ekologický aktivista Jaromír Bláha. Hejtman Jan Zahradník – silný odpůrce ponechání přírody svému vývoji, ale vidí vše jinak. „Otázka o tom, zda kácet, či nekácet, je naprosto zavádějící. Také nejsem pro to, abychom Šumavu vykáceli, ale abychom povolili lidské zásahy i v nejcennějších partiích národního parku,“ tvrdí.

Lidé o Šumavě

Nekácet napadené stromy 54 %

Kácet napadené stromy 46 %

Kladně hodnotí park 85 %

Kladný ekonomický přínos 77 %

Pozn: Tyto otázky položila společnost STEM 504 obyvatelům Jihočeského kraje