Šumava: Správa parku chce omezit vodáctví na horním toku Vltavy

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:31, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava: Správa parku chce omezit vodáctví na horním toku Vltavy |Author=Aneta Savarová |Date=2008-05-13 |Source=ČT |Genre=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumava: Správa parku chce omezit vodáctví na horním toku Vltavy
Author Aneta Savarová
Date 2008-05-13
Source ČT
Genre televize
Respondent Radovan Holub, Jaroslav Kořínek

ČT 1

Aneta Savarová; redaktorka

Správa šumavského národního parku zveřejní kontroverzní opatření. Chce omezit vodáctví na horním toku Vltavy. Doporučuje to vědecká studie a požadují to ekologičtí aktivisti, zároveň ale hrozí žalobami na stát, který tak omezí jejich podnikání.

redaktor

Jen několik centimetrů, zvýšení minimální úrovně hladiny, při které je možné horní tok Vltavy splouvat, správa parku nepřímo avizovala už počátkem roku.

Radovan Holub; mluvčí Správy NP Šumava

Určitě dojde k nějakým změnám.

vodák, Soumarský most

Chceme to ještě naposledy vyzkoušet, dokud to nezavřou.

vodák, Soumarský most

Chceme si to ještě naposledy užít.

redaktor

Podle informací České televize vzroste limit hladiny na šedesát jedna centimetrů, horní Vltava by tak byla splavná řádově dva až tři týdny v roce. Na vodáctví ale tady závisí kempy, půjčovny lodí, částečně i další podnikatelé.

Jaroslav Kořínek; správce půjčovny lodí

Když dají jednašedesát centimetrů, tak je konec.

redaktor

Správa parku se ocitá mezi mlýnskými kameny, omezení vodáctví doporučuje vědecká studie a požadují ho ekologičtí aktivisté, zároveň se ale obává žalob. Omezení chce proto zmírnit i tím, že určitý počet lodí by mohl splouvat v rámci zátěžových zkoušek i při nižší hladině. Po zákazu nabídne přepravu zdarma pod nejcennější území parku. Další zmírnění by mělo být i časové. Vodáci by do nejpřísněji střežených zón mohli i v době, kdy neohrozí přísně chráněné živočichy.