Chtějí Šumavu víc otevřít turistům

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:31, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Chtějí Šumavu víc otevřít turistům |Author=Jitka Šrámková |Date=2008-06-12 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Resp…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Chtějí Šumavu víc otevřít turistům
Author Jitka Šrámková
Date 2008-06-12
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Boj obcí se správou paku pokračuje Vybudovat nový srub na místě slavné Juránkovy chaty a vytvořit atraktivní turistické stezky v oblasti Jezerní stěny a Svarohu chtějí podnikatelé i obce ze Šumavy. Správci parku ale v „zakázaných“ místech nechtějí turisty vidět.

Špičák – Umožnit turistům vstup po nových cestách na Jezerní stěnu nad Černým jezerem, ale i dál, do míst bývalé Juránkovy chaty, z jejíž blízkosti je krásný výhled na německou část Šumavy: takové plány mají radní v Železné Rudě a v Hamrech.

Železnorudští podnikatelé a milovníci Šumavy navíc chtějí na místě slavné předválečné Juránkovy chaty, z níž zbyla jen ruina, vybudovat srub s občerstvením pro turisty.

Na jaře si proto zmíněné radnice objednaly takzvanou studii EIA, která posoudí vliv tří nových stezek na životní prostředí. Studie by měla odpovědět hlavně na to, jestli zvýšený turistický ruch neohrozí zdejší populaci chráněných tetřevů.

Pavel Hubený ze správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava je ovšem k plánům skeptický. „Platné zákony vstup do této lokality neumožňují, proto jsou šance na obnovu stezek a chaty malé,“ říká Pavel Hubený.

Park naopak před vypuknutím letošní turistické sezony v oblasti zpřísnil strážní službu. „Je to proto, aby turisté nemohli od Rozvodí nad Černým jezerem vystoupit na hřeben Jezerní stěny, pokračovat dál směrem k hoře Ostrý a rušit chráněné živočichy,“ upřesnil mluvčí parku Radovan Holub.

Pavel Hubený ale připustil, že studie by mohly zahájit veřejnou diskusi o možnosti, jak zmíněné území zpřístupnit. „Výsledek by měl ale vzít v úvahu, že tetřevi patří k Šumavě a že jim hrozí vyhynutí,“ dodal.

Starostové ovšem doufají, že nové stezky budou k dispozici už před příští turistickou sezonou. „Doufáme, že se legislativa pohne, abychom se přiblížili Německu, kde je národní park Bavorský les opravdovým lákadlem,“ prohlásil Petr Kepler ze Špičáku, jeden z nadšenců, kteří chtějí oživit Juránkovu chatu.

„Slušní lidé se s tetřevem snesou, turistika se s ochranou přírody nevylučuje,“ myslí si starosta Hamrů Miroslav Kroupa. Podle něj se většina zdejších turistů chová k přírodě slušně, chodí po turistických cestách. „Zvířata si na turisty časem zvyknou. Nejhorší je, když turistické cesty chybí a lidé si pak chodí kudy chtějí a plaší zvěř,“ připomněl Kroupa, podle něhož by zvýšený turistický ruch pomohl pohraniční obce oživit a vytvořit zde pracovní příležitosti. Kvůli jejich nedostatku totiž odchází mnoho lidí do měst. „Náš jediný kapitál je příroda, kterou chceme chránit, ale zároveň musí být i přístupná,“ dodal.

První z připravovaných cest, o kterou usilují Hamry, by měla vést od statečku pod Ostrým, což je křižovatka turistických cest, odkud se rozbíhají cesty na Černé a Čertovo jezero nebo na hraniční přechod Zadní chalupy. Další odbočkou by měla být cesta k Juránkově chatě o délce zhruba tři kilometry. V režii železnorudské radnice by se měla obnovit takzvaná lávková cesta okolo Čertova jezera. Tou se turisté na Rozvodí pod Špičákem napojí na červenou turistickou značku, po níž se dostanou k Černému jezeru. Odtud by měla být nově značena takzvaná Juránkova stezka, která by vedla přes Jezerní stěnu. Jedno vyhlídkové místo by mělo vzniknout poblíž Juránkovy chaty, s napojením na bavorské turistické cesty.

„Takže by si turisté nakonec mohli udělat výlet ze Železné Rudy kolem Čertova jezera na Rozvodí, na Jezerní stěnu, Juránkovu chatu, přes stateček na Ostrý, přes vodopád Bílá strž na Černé jezero a zpět do Železné Rudy,“ vysvětluje starosta Hamrů Miroslav Kroupa.

Na místě Juránkovy chaty, kde je jen hromada suti, by měl vzniknout srub.

Kepler vysvětlil, že se nejedná o komerční projekt, ale pouze o vytvoření záchytného bodu pro milovníky Šumavy, kteří se chtějí podívat na Černé jezero z Jezerní stěny a ze Svarohu na Javor.

„Dalo by se to tu řešit kompromisem, k chatě by mohly vést chodníky s časově omezeným provozem, nebo by se sem mohly organizovat přechody přes jezerní stěnu pod dohledem ochranářů,“ míní Kepler.

Juránkovu chatu postavil v roce 1922 na kopci Svaroh plzeňský Ski klub. Ještě krátce po válce k chatě vedla turistická stezka. Pak se stavení dostalo za ostnaté dráty v hraničním pásmu.

„Náš jediný kapitál je příroda. Tu chceme chránit, ale zároveň musí být i přístupná lidem. starosta Hamrů Miroslav Kroupa