Správa NPŠ informuje:Projekt Margaritifera – záchranný program perlorodky říční

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:32, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Správa NPŠ informuje:Projekt Margaritifera – záchranný program perlorodky říční |Author=TZ NPŠ |Date=2008-07-15 |Sourc…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Správa NPŠ informuje:Projekt Margaritifera – záchranný program perlorodky říční
Author TZ NPŠ
Date 2008-07-15
Source TZ NPŠ
Genre internet
Respondent

1) Projekt Margaritifera – záchranný program perlorodky říční

Společné kroky Správy NP a CHKO Šumava a Agentury ochrany přírody a krajiny k záchraně kriticky ohrožené perlorodky říční Projekt splouvání horního toku Vltavy je stále v centru pozornosti Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. K současnému stavu projektu k záchraně perlorodky pohovořila vedoucí sekce výzkumu a ochrany přírody Zdeňka Křenová:

„Začátkem července se sešli odborní pracovníci AOPK ČR a Správy NP a CHKO Šumava, kteří se věnují péči o kriticky ohroženou perlorodku říční. Společně s dalšími odborníky, kteří jsou dlouhodobě zapojeni do záchranného programu projektu tohoto druhu, diskutovali nad budoucností tohoto vzácného druhu.

Perlorodka říční (Margaritifera margaritifera) je kriticky ohrožený vodní mlž v minulosti obývající řadu českých řek a potoků. Obdobně jako v dalších evropských zemích perlorodka zmizela z většiny dřívějších lokalit. Populace perlorodky říční jsou ohroženy zejména znečištěním vody a nepříznivými změnami půdních a vegetačních poměrů a způsobů hospodaření v povodí. Velkoplošné formy zemědělského hospodaření, systematické odvodňování, změny původní skladby lesů na převážně smrkové monokultury, používání těžké techniky stejně jako všechny postupy vedoucí k nadměrnému zvyšování eroze jsou rizikovými faktory.

V rámci pracovního setkání byla pozornost věnována především dvou významným lokalitám perlorodky v regionu Šumavy – Blanici a Teplé Vltavě. V lokalitě Blanice byly diskutovány především podmínky nezbytné pro zajištění správného vývoje a růstu mladých perlorodek, které jsou velmi citlivé na ekologické podmínky v pramenných oblastech Blanice a jejích přítoků. V lokalitě Teplá Vltava byla pozornost věnována především připravovanému monitoringu velikosti populace perlorodky říční, který je plánován na letošní sezónu. Výsledky opatrného nedestruktivního sčítání perlorodek budou využity pro stanovení vhodné další péče o tuto mimořádnou lokalitu.“

2) Projekt „Nová tvář Národního parku Šumava“ – odborné workshopy:

Správa NP a CHKO Šumava si je vědoma, že trvalá péče o životní prostředí NP úzce souvisí se stavem environmentální vzdělanosti jejích zaměstnanců, odborníků z ostatních chráněných oblastí ČR, představitelů obcí NP a CHKOŠ a ostatní veřejnosti.

Série odborných workshopů by měla seznámit všechny uvedené cílové skupiny s různými aktuálními tématy:

– Mezinárodní certifikace NP Šumava– 11. 9. 2008 NP Šumava v nadnárodních souvislostech, mezinárodní uznávání NP a jeho kritéria dle IUCN, certifikace NP – značka kvality chráněného území i přínos pro region.

– Horské smrčiny NP Šumava 25. 9. 2008 Ochrana a význam horských smrčin, významná lokalita NP Šumava.

– Bezlesí Šumavy, jeho význam, ochrana a management 9. 10. 2008 Význam bezlesí pro Šumavu, hledání nových cest a spolupráce při řešení obecných i konkrétních problémů při ochraně a prováděném managementu na bezlesí.

– Péče o řeky v NP Šumava 23. 10. 2008 Nastavení režimu pro splouvání, středoevropsky jedinečná ochrana.

Evropský význam NP Šumava pro volně žijící savce 6. 11. 2008 Výzkum a ochrana savců NP Šumava.

– Regionální marketing 20. 11. 2008

Marketing obcí na území NP Šumava.

Z každého workshopu bude vydán ucelený sborník příspěvků jednotlivých účastníků a na závěr bude vydán shrnující sborník s hlavními výsledky ze všech workshopů a výběrem nejdůležitějších doporučení. Elektronická verze sborníků bude uveřejněna zde na našich internetových stránkách.

Park vylepší informační střediska