Až otevře branku u domu, vjede autem na koleje

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:32, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Až otevře branku u domu, vjede autem na koleje |Author=Zdeněk Mlnařík |Date=2008-01-17 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tis…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Až otevře branku u domu, vjede autem na koleje
Author Zdeněk Mlnařík
Date 2008-01-17
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Lipno nad Vltavou – Kudy povedou nové koleje, ptají se obyvatelé Lipenska.

Kromě státních a obecních pozemků totiž trasa zabere některým z nich i soukromý majetek. Příkladem jsou majitelé rekreačních chat v osadě Kobylnice, která patří pod Lipno nad Vltavou.

„Přemýšlím, jestli si nemám koupit helikoptéru. Podle plánků, které mám, stavba určitě zabere část mého pozemku,“ zlobí se Marie Buršíková, která v osadě celoročně bydlí.

Vadí jí, že se před ní nikdo o plánu nezmínil. Přitom, pokud se železnice bude stavět, přijde asi o patnáct metrů pozemku. „Vybudovali jsme si tu vjezd pro auto, všechno koupili a máme na to povolení. Jenže až pak otevřu branku, vjedu autem přímo na koleje,“ popisuje Buršíková. Podle ní projekt vadí i dalším obyvatelům osady, kde stojí zhruba 150 chat. Při cestě k přehradě totiž kromě silnice budou muset překonávat i koleje. „Pozemky tu určitě ztratí hodnotu. Budou takřka

neprodejné,“ míní žena, která v osadě žije už sedmnáct let. Sama považuje stavbu dráhy za nesmysl. Mezi Lipnem a Frymburkemby prý byla lepší doprava malými autobusy.

„Je pravda, že spojení je tu strašné. Pokud někdo potřebuje třeba do Vyššího Brodu, má to autobusem jako výlet na celý den. Stavět koleje je ale zbytečně drahé. Autobusy by byly daleko lepší a levnější. Všude ve světě to tak funguje,“ usuzuje Buršíková.

Tvrdí, že je odhodlaná bojovat proti železnici všemi prostředky. Zatím čeká na oficiální informace. „Všichni dělají mrtvého brouka. Je to takové o nás bez nás,“ uzavírá žena.

Nebude jediná, kdo o majetek přijde. Pozemky se budou muset kvůli železnici vykoupit téměř v každé obci. Jejich soupis ale tvůrci projektu zatím nemají.

„Budou to pozemky nebo části zahrádek. Stavbám jsme se snažili maximálně vyhnout,“ uvedl poradce hejtmana pro dopravu Ivan Študlar.

Šumavské lokálky

Dráha propojí šumavské obce Lipno nad Vltavou, Frymburk a Černou v Pošumaví. Naváže zároveň na hlavní trať z Českých Budějovic do Volar a přes Rybník Podšumaví na trasu České Budějovice – Linec.

Speciální soupravy budou moci na trase jezdit rychlostí až 80 km/h. V obcích se mohou pohybovat rychlostí mezi 35 a 50 km/h.