Národní park Šumava vyčíslil rok po Kyrillu škody na porostech

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:32, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Národní park Šumava vyčíslil rok po Kyrillu škody na porostech |Author=Jindra Pašková |Date=2008-01-22 |Source=Právo |Ge…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Národní park Šumava vyčíslil rok po Kyrillu škody na porostech
Author Jindra Pašková
Date 2008-01-22
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Orkán, který se nad Šumavou přehnal 18. a 19. ledna loňského roku, vyvrátil a polámal v lesních porostech zdejšího národního parku 864 199 m3dřeva.

Rok poté je většina polomové hmoty zpracována. Na území II. zón bude od jara 2008 probíhat péče o lesní ekosystémy, zejména v pěstební činnosti.

„Je zpracováno 750 000 m3dřeva,“ informoval mluvčí Správy NP Radovan Holub. Péče o les probíhala ve II. ochranných zónách, dotkla se ale také první, z definice bezzásahové zóny, kde bylo postiženo 61 550 m3hmoty. „Ve vybraných místech se aplikovaly zásahy, např. asanace odkorněním nebo entomopatogenní postřik,“ doplnil.

Práce ve II. zónách probíhaly ve třech režimech – A, B a C. „Zatímco v režimu B se uplatňují usměrňující zásahy přechodně a trvale je tu aplikován přírodě blízký management lesů s podporou přirozeného zmlazení, v režimu A jsou zásahy výjimečné a časově omezené a v režimu C je uplatňován tzv. spontánní vývoj, to znamená bez zásahu,“ objasnil mluvčí s tím, že do režimu A bylo v daném území zařazeno 10 % rozlohy a do režimu C dalších 20.

V lesích bylo bez zásahu zpracování ponecháno 109 657 m3dřeva, přitom

4500 m3bylo ošetřeno houbovým patogenem.

Zbytek kalamitního dřeva má být odvezen do počátku jarního rojení kůrovců.

„Případně nové vývraty již budou z větší části ponechány v lese a na jaře využity k odchytu kůrovců. Současně budou přiměřeně zvýšena obranná opatření, zejména lapače a lapáky,“ dodal mluvčí.