Šumavský park připravuje nové programy

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:32, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavský park připravuje nové programy |Author=Petr Pokorný |Date=2008-07-01 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} V so…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumavský park připravuje nové programy
Author Petr Pokorný
Date 2008-07-01
Source Právo
Genre tisk
Respondent

V současné době je k dispozici zhruba 500 kilometrů pěších turistických tras, 400 kilometrů cyklotras Šumavský národní park připravuje nové programy pro veřejnost. Jejich cílem má být mimo jiné informování a sblížení návštěvníků s ochranářskými aktivitami správců parku.

„Mezi hlavní návštěvnické aktivity v oblasti NP a CHKO Šumava patří cykloturistika, pěší turistika, jezdecká turistika, vodácké aktivity, zimní sporty a autoturistika. Jedním z hlavních cílů správy je zlepšení image parku v očích veřejnosti, prohloubení zájmu o otázky ochrany přírody, poskytování nových kvalitních informací, vzdělávání, osvěta a odstranění emocí z veřejné diskuse,“ sdělil Právu mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub.

V programech pro veřejnost podle něho nebudou chybět ani akce zacílené na specifické skupiny návštěvníků, například na mládež a handicapované. „Výukovými programy pro mládež prošlo v roce 2007 zhruba 11 600 účastníků převážně z regionu Šumavy,“ řekl Vladimír Vlk z oddělení environmentální výchovy správy parku. Vlk v této souvislosti zdůraznil, že do roku 2010 dojde k modernizaci některých informačních středisek a návštěvnických center. V současnosti provozuje správa celkem 12 informačních středisek, ta nejznámější jsou ve Stožci, na Kvildě a v Kašperských Horách. Další informace jsou nabízeny návštěvníkům v terénních informačních bodech, z nichž mezi nejznámější patří bod poblíž hraničního přechodu Bučina.

Příští rok bude přestavěno návštěvnické centrum Idina pila pod Boubínem a započne se s rekonstrukcí objektu ve Skelné u Prášil pro účely environmentálního vzdělávání. Zde současně vznikne i informační bod. „Na zmíněný záměr na Skelné naváže rekonstrukce informačního zařízení v Kašperských Horách, kde bude připravena nová nabídka pro veřejnost. V záměru pro Kašperské Hory se objevuje galerie pro výstavy a ekoaltán; součástí zůstane učebna ekologické výchovy. O dalším informačním středisku přímo v centru Železné Rudy se jedná ve spolupráci s městem,“ poznamenal Vlk.

V národním parku je v současné době zhruba 500 kilometrů pěších turistických tras, 400 kilometrů cyklotras, 350 kilometrů běžkařských tras, 12 naučných stezek a dále několik zážitkových tras vedoucích do I. zón a do připravovaných „území zvýšené ochrany zvířat“, která nahradí rušená klidová území a bude zde výrazně omezena možnost vstupu. Území zvýšené ochrany budou v terénu vyznačena zvláštními informačními tabulemi s omezeními či zákazy vstupu.

Toto značení budou doplňovat tříjazyčné informační tabule, které v počtu asi 100 kusů již byly instalovány podél státní hranice, kde upozorňují na zákaz vstupu z hraničního chodníku a z bavorských stezek na české území, kde jsou I. zóny, současná klidová území, přírodní památky či rezervace.