Jeleny uvidí z vyhřátého srubu
Jeleny uvidí z vyhřátého srubu | |
---|---|
Author | Václav Janouš |
Date | 2008-07-19 |
Source | Mladá fronta Dnes |
Genre | tisk |
Respondent |
Šumavský park představil pozorovatelnu u Jeleních Vrchů, která je součástí projektu za 250 milionů
Jelení Vrchy – Chcete vidět medvěda, rysa, jeleny či zubra na Šumavě, jak se chovají ve volné přírodě? Říkáte, že je to nemožné, protože medvědi přece na Šumavě nežijí?
Za několik let už to ale nebude pravda – správa šumavského parku totiž chystá unikátní projekt za čtvrt miliardy korun, jehož součástí jsou speciální výběhy pro tato zvířata.
Včera představila první novinku – pozorovací místo na Jeleních Vrších. V zimě z něj budou turisté sledovat jeleny v jejich obůrce, do které dobrovolně přicházejí za potravou, jakmile napadne sníh.
Dřevěný srub s dvěma obrovskými okny stojí na okraji desetihektarové obůrky na ideálním místě, odkud budou moci turisté sledovat padesátihlavé stádo jelenů u krmelců. Zhruba od konce listopadu do března sem budou přicházet skupiny až pětatřiceti zájemců, které doprovodí zkušený průvodce.
Výpravy mohou zvířata sledovat denně od 14 do 17 hodin. Uvidí strhující divadlo, jaké se lidem ve farmářských oborách nikdy nenaskytne. „Jeleni se chovají naprosto odlišně v divoké přírodě, než v oborách. Zůstávají totiž divocí. Bude jen potřeba, ale je lidé nerušili a chovali se tiše,“ vysvětlil ředitel správy parku František Krejčí.
Nové pozorovací místo na Jeleních Vrších nedaleko Nové Pece na Prachaticku je jen začátek celého unikátního projektu. Do konce letošního roku vzniknou ještě další dvě pozorovací místa jelenů – letní ve Velkém Boru a zimní u Beranek. Obě místa jsou mezi obcemi Srní a Prášily v západočeské části Šumavy.
Do pěti let pak vyroste dalších sedm návštěvnických center a stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperka, kde správě parku patří sedmihektarový areál. Zde se budou odborníci starat o zraněná zvířata a pak je vracet zpět do volné přírody.
Nejzajímavější budou ale právě návštěvnická centra. Ta vzniknou v Prášilech, Srní, na Modravě, Kvildě, Borových Ladech, ve Strážném a Českých Žlebech. Každé z nich se bude vztahovat k určitému živočišnému druhu – třeba na Srní dostanou turisté informace o vlcích, na Modravě o rysech, ve Strážném o medvědech a v Českých Žlebech o zubrech. Každé ze zvířat přímo v několikahektarových výbězích lidé i uvidí.
„Tedy i medvěda nebo vlky. U každého centra povede trasa dlouhá od kilometru a půl do tří kilometrů napříč výběhem, kde si turisté zvířata prohlédnou v jejich přirozeném prostředí. Už máme domluvenou spolupráci se zoologickými zahradami v Plzni a Hluboké nad Vltavou,“ řekl vedoucí zoologického programu parku a autor pozorovacích míst Miloš Juha.
Peníze chtějí získat z Unie Správa parku tak spouští zcela novou zážitkovou turistiku, jejíž cílem je ukázat lidem divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Projekt je rozplánovaný do roku 2015 a počítá s investicemi za 250 milionů korun. Ty chce získat z operačního programu životního prostředí Evropské unie. Podobné aktivity nabízejí i v jiných národních parcích po celém světě, například v Dánsku, kde lidé mohou pozorovat na pobřeží sviňuchy.
Ochranáři počítají i s tím, že všech sedm návštěvnických center bude přístupných i starším a méně pohyblivým lidem či vozíčkářům. Ti budou moci zvířata sledovat z budov pomocí kamer umístěných ve výbězích, které přenesou záběry rysů či jelenů na velkoplošné obrazovky.
Starostové obcí nový zoologický program vítají. Přitáhne do obcí další turisty, kteří se ubytují v penzionech a utratí peníze v restauracích a obchodech.
„Plánujeme vybudovat novou turistickou trasu mezi Kvildou a Horskou Kvildou, která by vedla kolem nového návštěvnického centra s jeleny. Stejný program funguje i v Bavorském parku. Je to nový a žádaný druh turistiky,“ řekl Václav Vostradovský, starosta Kvildy, nejnavštěvovanější šumavské obce.
Centrum u Kvildy patří jelenům Právě v kvildském centru se turisté dozvědí o rozsáhlých vědeckých výzkumech. „Už nyní děláme největší výzkum jelenů v Evropě pomocí vysílaček, které nosí v obojcích na krku,“ popsal ředitel správy parku František Krejčí.
Na Šumavě žije v zimě osm set a v létě až osmnáct set jelenů. Na zimu vcházejí do čtrnácti takzvaných přezimovacích obůrek, které mezi lety 1998 až 2005 správa parku vybudovala. Jejich rozloha je od 5 do 50 hektarů.
Pozorovatelna Srub pojme až 35 lidí. Je vybavený třemi řadami lavic, infotabulemi, v zimě se v něm bude topit plynovými kamny. Zájemce, kteří se přihlásí přes internetové stránky parku, sem doprovodí odborník.