Na povolenky čekají půl roku

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:32, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na povolenky čekají půl roku |Author=Václav Janouš |Date=2008-07-24 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} P…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Na povolenky čekají půl roku
Author Václav Janouš
Date 2008-07-24
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Podnikatelé i obyvatelé v Národním parku Šumava mají velké problémy se zákazy vjezdu

Šumava – Máte penzion, chatu, chalupu či jen práci v šumavském národním parku tam, kam je běžně vjezd automobilům zakázán? Pak se připravte, že povolenku od vlády získáte až za půl roku. Tak dlouho běžně podnikatelé, rekreanti i obyvatelé parku čekají, než jejich žádost úřady vyřídí.

Důvod? Musí ji posoudit správa parku, poslat ji na ministerstvo životního prostředí a to ji pak předá vládě. Tento zdlouhavý systém kritizuje řada lidí včetně úředníků ze správy parku.

Podnikatel František Talián koupil ruiny bývalé Pešlovy chaty na Bučině a vystavěl zde hotel Alpská vyhlídka, odkud je skutečně vidět až na Alpy. Zdá se, že o turisty nebude mít nouzi, protože příroda kolem vyhlídky pro ně bude lákadlem. Jenže jak se k jeho hotelu dostat, když vjet na cestu z Kvildy na Bučinu lze jen s vládní povolenkou?

Turisté se na hotel nedostanou „Já mám jednu na auto, kterým stejně jezdím jen minimálně. Turisté se ke mně nedostanou a představa, že se trmácejí i s batohy a dalšími věcmi autobusem, je komická. Na povolenku jsem čekal půl roku,“ říká Talián. Podobné martyrium jako on si zažilo dalších 359 lidí.

Systém povolenek kritizují i lidé, kteří mají v „zakázaných“ místech své chaty a chalupy, jako například Jaroslav, který sem jezdí z Prahy.

„Kdo říká, že on nebo jeho kamarádi a známí zákaz vjezdu nikdy neporušili, tak lže. Každý máme jednu povolenku, a kdokoli sem za námi chce přijet, tak prostě riskuje pokutu,“ naznačil Jaroslav.

Oba uvedení muži shodně navrhují, aby povolení k vjezdu bylo přenosné z vozu na vůz, a ne jako nyní vázané na poznávací značku.

Ostatně s tím, že nejjednodušší by bylo, kdyby je vydávala správa parku, souhlasí i její úředníci, kteří se k žádostem vyjadřují.

„Ministerstvo chtělo přesunout tuto problematiku na nás, ale kvůli pozměňovacímu návrhu v roce 2004 nyní o povolenkách rozhoduje vláda. V současné době o ně už žádají lidé, kterým platnost tohoto oprávnění končí na konci letošního roku,“ uvedl Tomáš Hlavatý ze správy parku, který má povolenky na starosti. Také ministerští úředníci přiznávají, že je hloupost, aby o povoleních rozhodovala vláda. Podle nich je načase začít hovořit o změně. „Dříve jsme o tom rozhodovali my, bylo to operativnější a rychlejší. Nyní je to zbytečně administrativně náročné a byrokratické,“ okomentovala problém mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Vládní povolenky pro vjezd automobilů do šumavských lesů nyní vlastní 360 lidí. Dvě stě z nich drží majitelé rekreačních chat, chalup či penzionů, sedmapadesát pak vědci, jedenaosmdesát České dráhy kvůli výluce na trati Volary – České Budějovice. Sedmnáct povolenek mají kvůli značení nových turistických tras členové Klubu českých turistů a pět fotografové.