Projekt „Průvodci za šumavskou divočinou“ začne fungovat na začátku srpna

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:32, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Projekt „Průvodci za šumavskou divočinou“ začne fungovat na začátku srpna |Author=TZ NPŠ |Date=2008-07-25 |Source=TZ N…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Projekt „Průvodci za šumavskou divočinou“ začne fungovat na začátku srpna
Author TZ NPŠ
Date 2008-07-25
Source TZ NPŠ
Genre internet
Respondent

1) Projekt „Průvodci za šumavskou divočinou“ začne fungovat na začátku srpna

Nový návštěvnický projekt Správy NP a CHKO Šumava „Průvodci za šumavskou divočinou“ se na základě výjimky vlády rozběhne začátkem srpna. Vláda udělila Národnímu parku Šumava výjimku na své schůzi 23.7.2008 (Usnesení vlády č. 943/2008, které do 31.10.2008 povoluje výjimku ze základnách ochranných podmínek NPŠ pro poznávací akce s odborným výkladem). Návštěvnická veřejnost se bude moci díky tomu podívat pod odborným dohledem do tzv. klidových území parku, což jsou zvlášť citlivé lokality, kde je omezen vstup. S přijetím nového Návštěvního řádu (pravděpodobně letos v září) se těmto klidovým územím začne říkat přesněji: Území domova zvířat či Území s omezeným vstupem. V letošním roce bude na každou z těchto tras organizováno 7–14 doprovodů, a to mezi začátkem srpna a koncem října. Trasy doprovodů do divočiny povedou do celkem pěti lokalit: do kaňonu řeky Křemelná, do oblasti Vltavského luhu, do oblasti Trojmezné, Smrčiny a do Modravských slatí. Počet účastníků jedné vycházky bude omezen na 8–15 účastníků a každý z doprovodů bude spojen s poplatkem od 150–300 Kč, který je třeba zapravit předem. Celkem se na doprovody do divočiny dostane v letošním roce kolem 500 lidí, z toho do exponované oblasti Modravských slatí kolem 80. Zvlášť důležité je, že doprovody mají fixní dny i fixní trasu, kterou není možné krátit, např. do oblasti Modravských slatí jsou vytyčeny dvě trasy 25 a 27 km – první vede z Kvildy na Luzný a zpět na Modravu, druhá z Modravy přes horská vrchoviště až do unikátní bavorské pastviny Hochschachten a zpět na Modravu.

Některé trasy budou méně náročné, nejkratší je do Vltavského luhu, kde se půjde jen 6 km. Většina ostatních tras má kolem 15 km. Na Křemelnou se bude chodit každé druhé pondělí, do Vltavského luhu každou neděli, na Trojmeznou každý druhý čtvrtek, na Smrčinu také každý druhý čtvrtek a do oblasti Modravských slatí každé úterý, ale jen do konce září. Přihlásit se je možné buď osobně nebo telefonicky podle zvolené lokality. Pro Křemelnou na Informačním středisku Rokyta, pro Vltavský luh, Trojmeznou a Smrčinu na IS Stožec a pro Modravské slatě na IS Kvilda. Všechny informace k doprovodům budou k dispozici na informačních střediscích Správy NP a CHKO Šumava nebo na www.npsumava.cz v oddíle „Pro návštěvníky a obyvatele“ a pododdíle „Turistika na Šumavě“.

Všechny doprovody mají vyšší nebo dokonce vysokou náročnost, konají se za každého počasí a půjde se s vyškolenými průvodci, kteří absolvovali kurs pořádaný Správou NP a CHKO Šumava a AV ČR v Českých Budějovicích. Ti poskytnou odborný výklad o navštívených lokalitách. Účast na každém doprovodu je na vlastní nebezpečí.

V případě jakýchkoli dotazů je třeba kontaktovat informační střediska správy parku, případně v kolizních situacích koordinátora projektu Josefa Štemberka na josef.stemberk@npsumava.cznebo na telefonu 731 530 287.

2) Nabídka nových doprovodů do veřejnosti nepřístupných částí Národního parku Šumava nese název „S průvodci do šumavské divočiny“.

Šumava je značně rozlehlé pohoří, kde svůj domov doposud nalézají jinde vzácné nebo dokonce vymizelé druhy zvířat, ptáků a samozřejmě i rostlin. Ačkoliv i předhůří Šumavy nabízí mnoho přírodních a ještě více kulturních zajímavostí, tak mnoho lidí míří do samotného srdce Šumavy, do Národního parku Šumava. Pro zachování „domova zvířat“ v lidmi hojně navštěvovaném území zde existují tzv. klidová území, kde je omezený vstup návštěvnické veřejnosti, ze shora uvedených a myslím si, pochopitelných důvodů. V letošním roce byl pro návštěvníky národního parku připraven program vycházek za poznáním těchto zvláště citlivých lokalit. Můžete tedy nahlédnout do života zvířat v hlubokém kaňonu řeky Křemelné. Poznáte unikátní způsoby přizpůsobení se drsným životním podmínkám ve Vltavském luhu. Seznámíte se s opravdovým pralesem na Trojmezné i se zachovalými horskými lesy na Smrčině a zavítáte do oblasti domova tetřeva na Modravských pláních.