Vítr likviduje Trojmezenský prales

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:32, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Vítr likviduje Trojmezenský prales |Author=Václav Janouš |Date=2008-08-20 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Vítr likviduje Trojmezenský prales
Author Václav Janouš
Date 2008-08-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Holiny, vzniklé kvůli kácení stromů v Rakousku a Německu, poškozují šumavské lesy. Hnutí DUHA podalo stížnost

Šumava – V Trojmezenském pralese, jednom z nejcennějších na Šumavě, ubývá stromů. Může za to těžba v rakouských a německých lesích. Kvůli vzniklým holinám dřeviny likviduje silný vítr.

Situace natolik znepokojuje ekologické aktivisty, že podali stížnost u Evropské komise, aby kácení podél hranice zastavila.

Hnutí DUHA prorokovalo Trojmezenskému pralesu kvůli plošnému kácení krušnou budoucnost už před sedmi lety. Nyní se aktivisté do lesů vypravili znovu a nafotili několikahektarové holiny v okolí Trojmezné, Smrčiny a Hraničníku.

„Rakouský vlastník lesů, klášter Schlägl, odlesnil prakticky kompletní hřeben od Trojmezí až po Plechý. Hned za hranicí tak vytvořil obrovskou, dva kilometry dlouhou a zhruba dvě stě metrů širokou holinu,“ řekl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Zároveň upozorňuje, že vykácené plochy vznikají i na německé straně, protože tamní pozemky nejsou součástí bavorského národního parku. „České pralesy tak ztrácí ochranu, prudký vítr kácí stromy na jejich okraji jako domino. Tímto způsobem už padlo bezmála 10 hektarů Trojmezenského pralesa,“ varuje Bláha.

Chtějí postavi hráz kůrovci Jak vážně je potřeba varování ekologů brát?

Hnutí DUHA už v roce 2001 rakouské lesníky upozorňovalo, že za 10 či 20 let může vzniknout několik kilometrů dlouhá holá pláň a vítr pak rozvrátí i sousední české lesy. Dnes se tento scénář bohužel naplnil.

Rakouští lesníci tehdy nad varováním ekologů mávali rukou. Stejně tak hornorakouský hejtman Josef Pühringer napsal jako reakci na varování ekologických aktivistů dopis tehdejšímu ministrovi životního prostředí Miloši Kužvartovi. „Tyto obavy by mohly být založeny na neodůvodněném nedorozumění. Úplné odlesnění 200 metrů širokého pásu lesa podél státní hranice by bylo na újmu,“ stálo v dopise, který má MLADÁ FRONTADnesk dispozici.

Správa parku se slovy ekologických aktivistů souhlasí a tvrdí, že se po loňském lednovémorkánu Kyrill snaží najít řešení. „Snažíme se najít společnou cestu. Po řadě jednání na mnoha místech Šumavy jsme už uzavřeli oboustrannou dohodu,“ uvedl mluvčí správy parku Radovan Holub.

Hnutí DUHA navrhuje, aby se Češi domluvili s Rakušany a Němci a podél hranice se přestaly stromy kácet. Dále pak, aby byly vytvořeny bariéry z feromonových lapačů a loupala se kůra ze stojících stromů, čímž by se předešlo kůrovcovým kalamitám. Při těžbě dřeva těžkými stroji také rakouští lesníci poškodili horskou půdu. Stroje totiž v terénu vyjezdily hluboké rýhy. Hnutí DUHA proto opakovaně vyzývalo těžaře, aby nepoškozovali vzácné lesní plochy. Zatím se však Rakušané s českou stranou v oblasti Trojmezné nedohodli.