Jednání skončilo fiaskem

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:33, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Jednání skončilo fiaskem |Author=Zbyšek Kupský |Date=2008-08-01 |Source=Haló noviny |Genre=tisk |Respondent= }} Šumava / R…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Jednání skončilo fiaskem
Author Zbyšek Kupský
Date 2008-08-01
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Šumava / Regen – Fiaskem skončilo včera v bavorském Regenu důležité politické jednání ředitele Správy Národního parku a CHKO Šumava Františka Krejčího a ředitele Správy Národního parku Bavorský les Karla Friedricha Sinnera o zřízení nových turistických přechodů Modrý sloup, Prameny Vltavy a Poledník.

„Česko–bavorský region chce v této oblasti pět přechodů, protože jde o oblast o šířce zhruba 50 kilometrů. O tom nechtěly správy národních parků ani slyšet. Na oficiálním jednání se tak nedomluvilo vůbec nic, skončilo absolutním fiaskem,“ řekl starosta šumavské Modravy Antonín Schubert.

Podle Františka Krejčího společné jednání, které se vede už půl roku, nepřineslo žádný radikální posun. Správa parku chce ale najít kompromis co nejdříve. „Chceme se co nejdřív dopracovat ke společnému výsledku, který bychom pro všechny čtyři strany prosazovali,“ uvedl Krejčí pro ČTK.

Míst, která jsou nepřístupná a o jejichž otevření turistická veřejnost velmi usiluje, je ale na Šumavě víc. Šumavské obce usilují například o prostupnost přes Modrý sloup, Javorní pilu, Roklanskou chalupu a další místa v klidové zóně. Právě Modrý sloup u Modravy je uzavřen od roku 1948 a jeho otevření si přeje velmi mnoho návštěvníků Šumavy. O obnovení historické cesty ze 14. století usiluje i vedení obce Modrava. Obce nejvíce bojují za přechod u Roklanu, druhé nejvyšší hory Šumavy, kam se zatím smí jen z bavorské strany. To však čeští ochránci přírody odmítají. „My trváme na tom, aby opravdu přístup do Roklanu byl. To je ten hlavní rozpor mezi námi,“ řekl starosta Modravy Schubert. Podle něj není možné, aby cesta k Modrému sloupu vedla přes Špičník, jak navrhuje šumavský park. Jde prý o oblast, kde je příroda již 11 let ponechána svému osudu.

Neprostupných je v současné době asi 30 kilometrů české hranice. Ta totiž vymezuje první zóny a klidová území parku. Právě ty by měly z map zmizet, cedule se zákazem vstupu na svých místech ale někde zůstanou. Ochranáři i starostové se shodují v tom, že otevření více než dvou třetin přechodů na jihočeské části Šumavy by situaci mělo zklidnit. Pokud se podaří Šumavu tímto způsobem více zpřístupnit, bude to veliký přínos zejména pro turismus, z čehož by měly profitovat některé šumavské obce, do kterých by více turistů přineslo také více peněz. Z české strany Šumavy do Bavorska mají nyní turisté k dispozici sedm sezonních turistických stezek a čtyři silniční přechody. Kdy k nim přibudou nová místa, není jasné. Další termín čtyřstranného jednání zatím nebyl stanoven.