Na Šumavě přibudou nové turistické hraniční přechody do Bavorska

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:33, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na Šumavě přibudou nové turistické hraniční přechody do Bavorska |Author=Jakub Kašpar |Date=2008 |Source=TZ MŽP |Genre=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě přibudou nové turistické hraniční přechody do Bavorska
Author Jakub Kašpar
Date 2008
Source TZ MŽP
Genre tisk
Respondent

Přímo na česko–německé hranici v Informačním centru Národního parku a Naturparku Bavorský les na nádraží v Bayerisch Eisensteinu se v pondělí odpoledne sešel český ministr životního prostředí Martin Bursík se svým bavorským kolegou Otmarem Bernhardem. Základním tématem jejich jednání byla konkrétní podoba nových turistických hraničních přechodů mezi NP Šumava a NP Bavorský les.

„Obrovský kus práce odvedli odborníci z obou národních parků i další experti stran hranice, takže dnes jsme s panem ministrem Bernhardem společně prodiskutovali některé poslední podrobnosti a došli jsme k dohodě,“ říká Martin Bursík. Uzavřená dohoda přináší otevření tří nových hraničních přechodů mezi Bavorskem a Českou republikou v turisticky atraktivních partiích Národního parku Šumava. Počet turistických přechodů mezi oběma parky se tak zdvojnásobí.

Oproti původně předpokládanému přechodu na Poledníku se budoucí nový turistický přechod posouvá cca o 1,5 km jižněji. Přechod „Pod Poledníkem“ bude otevřen u hraničního kamene č. 16/14 každoročně v období od 15. července do 15. listopadu. „S pomocí tohoto přechodu se turisté dostanou jak na Poledník, tak do Modravy na jedné a Buchenau na druhé straně. Snažili jsme se také přechod posunout co nejblíže k Roklanu a přitom nenarušit lokalitu, kde je několik tokanišť ohroženého tetřeva hlušce, který je zvlášť v době toku velmi citlivý na jakékoli rušivé prvky.“ vysvětluje ministr Bursík.

Druhým nově otevíraným přechodem bude Modrý Sloup. „O Modrém Sloupu se vedou diskuse už sedmnáct let. Mám opravdu radost, že se nám konečně podařilo nalézt přijatelné řešení, jak lidem umožnit do Bavorska a naopak do Čech přes Modrý Sloup chodit,“ kvituje uzavřenou dohodu Martin Bursík. Na české straně bude cesta na hranici začínat na Březníku, povede po úbočí Špičníku a dále po hraně Luzenského údolí hraničním chodníkem. „Turisté tak uvidí dva krásné historické hraniční kameny, ale také vzácné horské rašeliniště. Cesta také lidem otevře nádherné výhledy do Luzenského údolí,“ říká ředitel Správy NP Šumava František Krejčí. Hraniční přechod Modrý Sloup bude rovněž otevřen pouze v sezóně od 15. července do 15. listopadu. „Otevření nových přechodových bodů bylo umožněno i tím, že bavorská strana souhlasila s kompenzačním opatřením pro ochranu přírody, které počítá s uzavřením části hraničního chodníku,“ dodává ředitel Krejčí.

Třetí přechod bude nově otevřen v Siebensteinkopfu (Sedmiskalí). „Tady jsme se nakonec dohodli, že tento přechod bude možné otevřít celoročně. Navzájem jsme ale garantovali, že ani z jedné strany nepovede v zimě k hranici technicky upravovaná lyžařská stopa. Jinak tam samozřejmě lidé budou moci chodit i na lyžích nebo sněžnicích, jen žádné frézy a skútry,“ vysvětluje Martin Bursík.

Ministři dnes také slavnostně představili veřejnosti novou česko–německou společnou informační brožuru „Ochrana netopýrů v praxi“. Ta dává zcela konkrétní a srozumitelné rady, jak prakticky každý, od turisty přes zahrádkáře po majitele hotelu či penzionu, může pomoci k ochraně těchto ohrožených létajících savců. Na bavorské straně Šumavy jich přitom žije 21 druhů, na české straně dokonce ještě o tři druhy více.

Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP