Volby přiostřily spor kolem Šumavy

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:33, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Volby přiostřily spor kolem Šumavy |Author=Vladimír Vácha |Date=2008-10-15 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} K čin…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Volby přiostřily spor kolem Šumavy
Author Vladimír Vácha
Date 2008-10-15
Source Právo
Genre tisk
Respondent

K činnosti správy národního parku mají výhrady mimo SZ všechny parlamentní strany

Nadcházející krajské volby přiostřily na jihu Čech spor o budoucnost Šumavy. K fungování Národního parku Šumava (NPŠ) mají výhrady mimo zelených všechny parlamentní strany.

K nim se připojila i většina šumavských obcí, jejichž pozemky leží buď přímo, nebo v těsném sousedství NPŠ.

Svaz obcí NPŠ byl dokonce iniciátorem petice Zachraňme Šumavu, v níž apeluje na českou vládu a parlament, aby se zasadily o záchranu přírodních hodnot lesů v národním parku.

„Stokrát můžete mluvit a vyprávět, ale stačí jednou vidět a uděláte si úplně jiný obrázek a to je případ výstavy Zachraňte Šumavu. Myslím, že přesně vystihuje současnou situaci. Nyní je kůrovcem bezprostředně ohrožen už i prales v lokalitě u Pramenů Vltavy, kde rostou až čtyři sta let staré stromy,“ řekl Právu předseda Svazu obcí Národního parku Šumava František Nykles.

Vítá, že většina jihočeských politiků problémy Šumavy nebagatelizuje, ale naopak. Že právě jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS), senátoři Tomáš Jirsa (ODS), Jiřina Rippelová (ČSSD) a Josef Kalbáč (KDU-ČSL) iniciovali vznik zmíněné výstavy. Tu mají nyní možnost po Praze vidět i obyvatelé Českých Budějovic.

“Budoucnost Šumavy není jen lokální otázkou. Odumírají zde největší lesní plochy ve střední Evropě a veřejnost by měla o tom být co nejobjektivněji informována,“ dodal Nykles. Svědectvím o díle zkázy jsou na výstavě fotografie usychající Šumavy fotografa Zdeňka Troupa a archívu Svazu měst a obcí Národního parku Šumava. Doplňují je družicové snímky, sledující vývoj napadení lesa od roku 1984. Výstava naopak rozlítila Stranu zelených (SZ). Její lídr do krajských voleb Jiři Guth dokonce na pondělní vernisáži rozdával tiskovou zprávu krajské organizace SZ. „Upozorňujeme na to, že výstava fotografií se sugestivním názvem je manipulativní. Na místech postižených kůrovcem před 10–15 lety se pod usychajícími stromy krásně obnovuje les. Naopak kácení může velmi poškodit lesní ekosystém,“ tvrdí Guth a chválí průzkum STEM, podle nějž Jihočeši nechtějí, aby se na Šumavě kácelo.

Právě s výzkumem STEM se svaz obcí neztotožňuje. „Rozhodně nezpochybňujeme výsledky, ale některé otázky považujeme za zavádějící. Když se zeptáte, zda se má na Šumavě kácet, 99 procent lidí řekne, že ne. Jinak už ale většina odpoví na otázku, zda je nutné porazit stromy napadené kůrovcem ohrožující další části lesa. Ani my nechceme na Šumavě lesy kácet zdravé stromy. Chceme, aby se o les řádně pečovalo a postupně se zlepšovala jeho přirozená druhová skladba. Národní park ale nebyl založen pro experimentování malé uzavřené skupiny nezodpovědných státních úředníků a rádo by ekologů,“ zdůraznil Nykles.