Po sjezdovce z Pancíře

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:33, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Po sjezdovce z Pancíře |Author=Jitka Šrámková |Date=2008-10-23 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Želez…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Po sjezdovce z Pancíře
Author Jitka Šrámková
Date 2008-10-23
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Železná Ruda chce udržet lyžaře na české straně Šumavy areálem za 360 milionů Železná Ruda – Stamilionový projekt výstavby nového sjezdového areálu na šumavském Pancíři má být živou vodou pro turistický ruch v oblasti Železnorudska.

„Jedinou šancí pro Šumavu jsou masivní investice do lyžařských areálů, podobných těm na německé straně,“ tvrdí starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

Železnorudská radnice proto hledá investora pro vybudování nového sjezdového areálu na Pancíři za zhruba 360 milionů korun. K dispozici má být i bobová dráha. „Jednáme s několika subjekty,“ říká starosta a připomíná, že investorem by měla být velká developerská firma.

Až se radnice dohodne s investorem, předá mu projekt, jehož součástí už je územní rozhodnutí na rozšíření známé sjezdovky, nyní osazené nevyhovující jednosedačkovou lanovkou. „Šířka sjezdovky by se měla zdvojnásobit, součástí projektu je přemostění silnice k hotelu Horizont v dolní části sjezdovky, restaurace a další zázemí například pro lyžařskou školu,“ vysvětluje místostarosta Železné Rudy Milan Kříž.

Projekt by mohla radnice investorovi prodat, nebo se stane podílníkem areálu. Sama akci financovat nemůže. „V našem rozpočtu peníze nejsou i proto, že máme velký katastr, řadu aktivit – musíme zajistit školu, dopravní infrastrukturu. Navíc nemáme ve městě žádnou výrobní firmu, z které by plynuly do našeho rozpočtu daně,“ uvádí Michal Šnebergr.

Starosta připomíná, že po revoluci byla v lyžařském středisku na nedalekém německém Javoru jedna dvousedačková zastaralá lanovka a poměrně staré zázemí. „Dnes je tam moderní infrastruktura srovnatelná s alpskými středisky a směřují tam čeští lyžaři. Lidé slyší na kvalitní zázemí, ať už v oblasti stravování či parkování. Navíc s posilováním koruny českých lyžařů na druhé straně hranice stále přibývá,“ konstatuje Šnebergr.

Podle starostových slov se v tomto ohledu na české straně Šumavy zaspalo.

„Namísto aby se investovalo do dlouhodobých projektů typu sjezdových center, přednost měl rychlý zisk. Budování tržnic a nočních klubů se podřídilo všechno v celém pohraničí. Byla tu obrovská poptávka, které se podnikatelé podřídili, ale pod tímto tlakem se nebudovalo nic dalšího,“ zdůrazňuje Šnebergr.

I proto nyní město usiluje o změnu územního plánu, aby se daly na Špičáku vybudovat další dvě sjezdovky: Pancíř–sever a Špičák–Špičácké sedlo.

„Rozvoj oblasti je postaven na více záměrech, tyto dvě sjezdovky se z nich zdají být nejschůdnější z hlediska schválení od vedení CHKO,“ konstatuje Michal Šnebergr.

„Součástí projektu je přemostění silnice k hotelu Horizont, restaurace a další zázemí například pro lyžařskou školu.“ Milan Kříž, místostarosta Žel. Rudy