Nový návrh splouvání horního toku Vltavy respektuje kriticky ohroženou perlorodku

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:34, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nový návrh splouvání horního toku Vltavy respektuje kriticky ohroženou perlorodku |Author=Radovan Holub |Date=2008-03-11 |S…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Nový návrh splouvání horního toku Vltavy respektuje kriticky ohroženou perlorodku
Author Radovan Holub
Date 2008-03-11
Source TZ NPŠ
Genre tisk
Respondent

Vimperk – Horní tok Teplé Vltavy je evropsky unikání ekosystém. Oblast řeky, která v území Lenora–Nová Pec prochází Národním parkem Šumava včetně nejpřísněji chráněných prvních zón, je domovem 36 druhů vyšších rostlin, 35 druhů ptáků a 11 druhů ryb, plazů a obojživelníků. Všechny tyto druhy jsou chráněny zákonem. Cílem snažení Správy NP a CHKO Šumava je zachovat v této oblasti biodiverzitu a ekologické funkce Vltavského luhu. Vltavský luh je mimořádně cenná severská niva ve střední Evropě, chráněná tzv. Ramsarskou úmluvou omokřadech.

Na základě vědeckých studií, které shodně konstatovaly ohrožení přísně chráněných druhů jako je perlorodka říční, je Správa NP a CHKO Šumava nucena přistoupit k silnějšímu omezení splouvání horního toku Teplé Vltavy v úseku Soumarský Most – Pěkná. Splouvání vodních toků je v národních parcích ze zákona zakázáno mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. Vodní turistiku na Teplé Vltavě povolil jako výjimku nad rámec zákona Návštěvní řád z roku 1992, a to v úseku Lenora

– Nová Pec od 1.5. do 31.10. od 8,00 do 19,00 při výšce hladiny odpovídající 45 cm na vodočtu na Soumarském Mostě. Od 1.5.2008 bude však v Národním parku Šumava platit nový Návštěvní řád. Ten by měl změnit i limity pro splouvání Teplé Vltavy. Nový návrh zní takto: úsek Lenora

– Soumarský Most by se splouval od 1.5. do 31.10. mezi 8,00 – 19,00 se zachováním limitu 45 cm, ale s vyloučením nafukovacích pramic a raftů, tedy jen na kajacích a kánoích. Úsek Soumarský Most – Pěkná by byl splavný jen při výšce hladiny nad 61 cm na Soumarském Mostě pro kajaky a kánoe (s vyloučením nafukovacích raftů a pramic) kromě období 15.6.–15.8., kdy by bylo jakékoli splouvání v tomto úseku vyloučeno. Úsek Pěkná – Nová Pec by byl splavný bez omezení výškou hladiny, a to jen pro kajaky a kánoe. Správa také uvažuje o početně limitovaných vodáckých exkurzích během prázdnin za stavu 55 cm na Soumarském Mostě. Návrh Správy NP a CHKO Šumava bude dále projednáván ve výkonném výboru Rady parku a v pracovní skupině pro Návštěvní řád.

„Správa je připravena nést spoluzodpovědnost za profesionální péči o návštěvníky NP Šumava,“ řekl ředitel Správy František Krejčí.

„Musíme ale také stranit perlorodce, která je kriticky ohrožena. Hosty národního parku nemůžeme vědomě posílat do území, kde by poškozovali přírodu. Dokonce se domníváme, že ani oni sami by do přísně chráněných částí přírody aktivně vstupovat nechtěli, kdyby věděli, o jak cenné území jde. Také bych nerad, aby Evropská komise zahájila s ČR řízení o nedodržování podmínek ochrany přírody v naturovém území NP Šumava. Ochrana přírody je totiž významným veřejným zájmem a v národním parku na evropsky významné lokalitě by měla mít přednost před jinými zájmy.“

Část pracovní skupiny pro splouvání Vltavy (obce, někteří podnikatelé v cestovním ruchu) se však zatím s návrhem Správy neztotožnila a doporučuje jiné řešení.