Plzeňský kraj navrhne nový zákon o Národním parku Šumava

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:35, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Plzeňský kraj navrhne nový zákon o Národním parku Šumava |Author=Lada Pešková, ČTK |Date=2008-09-02 |Source=ČTK |Genre…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Plzeňský kraj navrhne nový zákon o Národním parku Šumava
Author Lada Pešková, ČTK
Date 2008-09-02
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Plzeň – Plzeňský kraj předloží návrh zákona na vyhlášení Národního parku Šumava. Na dnešním posledním jednání v tomto volebním období se na tom shodla většina zastupitelů. Hlavní změna spočívá s tom, že rozhodující pravomoc by měl volený výbor s 21 členy. Nominovala by je vláda, parlament a na základně návrhu obcí ležících v parku také Plzeňský a Jihočeský kraj.

Hejtman Petr Zimmermann (ODS) chce návrh zákona odeslat poslancům zhruba za týden. Přestože věří, že zákon nakonec pomůže v parlamentu prosadit „zdravý rozum a zájem na zachování Šumavy“, příliš nevěří, že by ho podpořila vláda. „Odhaduji, že vláda návrh nepodpoří, aby jeho přijetí nerozvrátilo současnou vládní koalici,“ řekl hejtman ČTK.

Kraj se podle něj snažil v uplynulých osmi letech se správou parku jednat, ale neúspěšně. Přes veškerou snahu se nepodařilo prosadit znovuotevření pěšího přechodu Modrý sloup. Vedení kraje kritizuje i bezzásahovou politiku při boji s kůrovcem, která podle hejtmana ústí v naprostou devastaci šumavské přírody. Krajským politikům se nelíbí ani zákaz vstupu pěších turistů i do míst, kde jsou asfaltové cesty, po nichž dříve jezdila vojenská technika.

„Podle našeho názoru je problém v tom, že národní park Šumava je řízen zcela autokraticky, v podstatě jedním člověkem (ředitelem), kterého jmenuje a odvolává zase jeden člověk (ministr životního prostředí),“ uvedl Zimmermann. Podle něj je absurdní, že rozhodování o 680 kilometrech čtverečních území národního parku není na demokraticky zvoleném orgánu, ale na jedinci. Věří, že pokud by za správu parku odpovídal zvolený výbor, podaří se odblokovat řadu neřešených problémů a najít rozumnou rovnováhu mezi ochranou životního prostředí a životem.

Výbor by měl podle krajského návrhu pravomoc volit a odvolávat ředitele, schvalovat rozpočet, kontrolovat hospodaření, stanovit zóny v parku a plán péče a hospodaření v lesích.

Ředitel správy parku František Krejčí se ale domnívá, že v minulém roce park vyšel vstříc mnoha požadavkům, kde to legislativa povoluje. O vstřícnosti správy a dosažených úspěších se ale podle něj ne vždy hovoří. Zmínil například plán na cyklostezky, zřízení bivakovacích míst a podobně. Není možné, aby park podléhal vedení výboru, který nemá kolektivní odpovědnost, řekl Krejčí ČTK.

Proti tomu, aby park vedl výbor, není v zásadě ani Svaz obcí Národního parku Šumava. Přijetí takového zákona přesto v tuto chvíli rozhodně nedoporučuje. „Obáváme se, že vyjednáváním, schvalovacím procesem a koaličními ústupky se nakonec do zákona dostanou i taková ustanovení, která nastolí mnohem horší stav věcí, než je teď,“ řekl ČTK předseda svazu František Nykles. Přijetí zákona proto v současnosti nepodporuje. „Na ty změny ale není nikdy vhodná doba,“ komentoval hejtman.

Na tom, že zejména kůrovec v bezzásahových územích Šumavu ničí, se shodla většina zastupitelů. „Dochází k nezvratné devastaci krajiny,“ upozornil Karel Šidlo (KSČM). Podle něj to vede k hospodářským ztrátám, zničená krajina nemůže lákat ani turisty. „Pohled na zničené lesy je naprosto zdrcující,“ poznamenal i radní pro životní prostředí Boris Kreuzberg (KDU-ČSL). Smutný osud ničených šumavských lesů se nelíbí ani Jiřině Rippelové (ČSSD), která by ale raději upřednostnila koncepční zákon řešící všechny národní parky.

Zimmermann nesouhlasí s argumenty vedení parku, že Šumava ponechaná svému

osudu se opět stává divočinou. „Není a minimálně od 18. století nebyla divočinou, byla a je kulturní krajinou,“ zdůraznil.