Výstava Aldo Leopold se přestěhovala z Bavorska na šumavský Poledník

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:35, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Výstava Aldo Leopold se přestěhovala z Bavorska na šumavský Poledník |Author=Radmila Nagovská |Date=2008-09-03 |Source=Kla…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Výstava Aldo Leopold se přestěhovala z Bavorska na šumavský Poledník
Author Radmila Nagovská
Date 2008-09-03
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Leopold je považován za otce myšlenky národních parků Šumava / Správa Národního parku Šumava se rozhodla, že bude společně se Správou Národního parku Bavorský les sdílet naučné expozice. Oba parky totiž vytvářejí společné, přeshraniční území a jeho management by se měl postupně zcela sblížit.

„Jedna z prvních takových expozic byla v minulých dnech instalována ve vyhlídkové věži na vrcholu Poledníku. Jde o malou výstavku týkající se přínosu Aldo Leopolda pro evropskou ochranu přírody,“ upřesnil pro Týdeník mluvčí Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub.

„Leopold je považován za „otce“ myšlenky národních parků, zejména tím, jak se zasazoval o ochranu původní, divoké přírody v USA. Leopold (1887–1948) byl vnuk německého přistěhovalce do USA. Přezdívá se mu také „Einstein ekologie“. Myšlenka ponechat přírodu v chráněných územích přirozenému vývoji pochází právě od něho,“ dodal Holub.

Ve čtyřicátých letech 20. stol. popsal divočinu, tedy přírodu v její původní, člověkem neovlivněné podobě, jako „laboratoř ke zkoumání zdraví Země“. Jeho jméno je úzce spojováno se vznikem chráněných území divoké přírody v kolébce národních parků – USA. Leopold během své profesní dráhy lesního ředitele Americké lesní služby pobýval ve třicátých letech také v Německu i v Čechách.

Výstava „Aldo Leopold“ byla zahájena v informačním středisku Dům Hanse Eisenmanna v Národním parku Bavorský les letos v květnu. Její česko–německá varianta se objevuje v současné době na šumavském Poledníku. Výstavu doprovází několik motivů z května 2008, kde záběry pořízené nedaleko od Pramenů Vltavy v bavorské části parku připomínají spíš než Šumavu vzdálenou Skandinávii. Ostrovy lesní divočiny jsou v obou parcích, Národním parku Šumava a Národním parku Bavorský les, pro oko návštěvníka jistě nezvyklé, možná i bolestné, ale také plné víry, že les najde v sobě sílu k přirozené obnově.