Klaus kritizoval MŽP kvůli Šumavě

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:35, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Klaus kritizoval MŽP kvůli Šumavě |Author=Pavla Palaščáková, ČTK |Date=2008-09-18 |Source=ČTK |Genre=tisk |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Klaus kritizoval MŽP kvůli Šumavě
Author Pavla Palaščáková, ČTK
Date 2008-09-18
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Praha – Prezident Václav Klausdnes kritizoval ministerstvo životního prostředíza postoj k nápravě škod, které na Šumavě v roce 2007 napáchal orkán Kyrill. Rozhodnutí ponechat na místě stromy poškozené kůrovcem přirozenému vývoji je podle něj součástí ideologie ministerstva, která považuje člověka za škůdce přírody, a ne za její nedílnou součást. Řekl to na dnešní vernisáži pražské výstavy fotografií „Zachraňme Šumavu“.

Výstavou v Písecké bráně chtějí šumavské obce, jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS) a skupina senátorů vyzvat k debatě o budoucnosti Šumavy. Rozšíření kůrovce podle nich ničí nejen další šumavské lesy, ale vyvolává i přeshraniční napětí. Zástupci Rakouska a Německa mají obavu, že bude ohrožen i jejich stromový porost, uvádějí.

Podle prezidenta člověk Šumavu ovlivňuje už po staletí a zasahovat musí. Pozice, kterou volí ministerstvo je prý koncepčně špatná. „Já si myslím, že my všichni sebevědomě musíme říkat, že jsme součástí přírody. My nejsme méně než zajíc, žába nebo kůrovec,“ řekl Klaus při slavnostním zahájení výstavy. Podpořit iniciativu přišel i pražský primátor Pavel Bém (ODS). Prezident i primátor dostali od Zahradníka darem smrková semena, která prý mají zasadit.

Organizátoři na místě nabízeli petici, v níž vyzývají vládu, aby zasáhla. Měla by mimo jiné zajistit, aby se ministerstvo chovalo jako nezávislý státní orgán a nebylo při řešení problému ovlivňováno úzkou zájmovou skupinou vědců a členů nevládních organizací. Na situaci v minulých týdnech reagoval také Plzeňský kraj, který navrhuje aby Národní park Šumava neřídilo ministerstvo, ale jednadvacetičlenný volený výbor.

Spor o to, zda těžit napadané stromy i v nejpřísněji střežené první zóně národního parku, nebo zda les ponechat přirozenému vývoji, dlouhodobě rozděluje odbornou veřejnost i politiky.

Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) už dříve uvedl, že není důvod, aby problematiku Šumavy řešila vláda. Podle něj nejde o hospodářské lesy a dosavadní činnost v parku není v rozporu s jeho posláním. Přírodě prý nelze pomoci politickým nátlakem, ale ponecháním prostoru pro její přirozený vývoj alespoň v prvních zónách národních parků. Nejde podle něj o žádný nevyzkoušený experiment, podobně je spravován sousední Bavorský les.

Národní park Šumavamá rozlohu přes 69.000 hektarů. Je tak největším národním parkem v republice.