Co měl na mysli iniciátor Parkservisu ing. Tetzeli

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:36, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Co měl na mysli iniciátor Parkservisu ing. Tetzeli |Author=František Hykeš |Date=1994-01-17 |Source=Haló noviny |Genre=tisk…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Co měl na mysli iniciátor Parkservisu ing. Tetzeli
Author František Hykeš
Date 1994-01-17
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent Jiří Tetzeli

Bitva koncepcí o Šumavu

Představa části pracovníků Správy Národního parku Šumava učinit z tohoto území přísnou přírodní rezervaci s vyloučením turistického ruchu a prakticky veškeré lidské činnosti, se setkala s odmítnutím nejen mezi představiteli dotčených obcí, ale i lesáky a realisticky uvažujícími ochránci přírody. Akceptovatelný je pro ně rozsah ochrany a skloubení s působením člověka v měřítcích sousedního Národního parku Bavorský les. Překvapivě proto vyznělo masové odmítnutí projektu na turistické, ale i další specifické využití Národního parku Šumava (NPŠ), který vypracoval plzeňský podnikatel a obdivovatel Šumavy ing. jiří Tetzeli.

V konstituované podobě pod hlavičkou spol. s.r.o. Parkservis Sušice byl napaden představiteli obcí, ochranáři i širokou veřejnosti. Jediné konkrétní, co bylo projektu vyčítáno, byla monopolizace činností na území NPŠ. Jako prozatím první a jediné noviny v ČR jsme dali možnost vyjádřit se napadené straně, tedy ing. Tetzelimu.

  • Jak si vysvětlujete tak negativní reakci na vaši aktivitu?

Chtěl bych předeslat, že jsem projekt vypracoval na zakázku Správy NPS a po konzultaci s ministrem životního prostředí i řadou starostů šumavských obcí. To, co následovalo, si vysvětluji celkovou atmosférou, která na Šumavě panuje a je spojena nejen s protichůdnými názory na profilování se Parku, ale třeba i s nejasnou perspektivou a nyní likvidací Vojenských lesů a statků. Stupeň nedůvěry k různým koncepcím a neprovázanost zájmů jsou takového rázu, že zřejmé ještě nějaký čas budou bránit vytvoření obecně akceptovatelných představ o Národním parku Šumava. Bez konsensu ochranářů, lesáků, však není možné Park budovat a překlenout současné kontroverzní prostředí.

  • Přesto jste se do projektu, určitě nikoliv laciného, pustil. Dá se tomu rozumět tak, že jste o těchto skutečnostech nevěděl a nebo se vám, jakožto podnikateli, zdálo výhodné všechna tato rizika podstoupit?

Chtěl bych zdůraznit, že to byla moje soukromá iniciativa. Iniciativa člověka, který Šumavu miluje, jezdí na ní léta s rodinou na lyže a uvědomuje si obrovskou morální povinnost naší generace zachovat tento poslední nezničený region i pro ty, jež přijdou po nás. Parkservis Sušice, spol. s r.o., vznikla z technickoorganizačních důvodů. V žádném případě jako nějaká filiálka či prodloužená ruka obchodní společnosti Nord, jímž jsem majitelem. Pokud jde o financování projektu, podílela se na něm jako objednavatel Správa NPŠ a formou sponzoringu moje firma.

  • Vaši oponenti vám vytýkali, že vše vznikalo ve spojení s Ing. Krejčím, jednou z rozhodujících osobností vedení NPŠ, jež je s vámi v blízkém příbuzenském vztahu.

Ano, je to můj zeť, ale tyto úvahy byly spekulativní. Jak jsem uvedl, projekt jsem nechal vypracovat na základě řádné objednávky Správy NPŠ. Rovněž tak je spekulací, že Parkservis zlomil vaz bývalému řediteli Parku ing. Kecovi. Bylo by nelogické, aby ministr Benda s projektem souhlasil, dal mu ministerskou podporu a zároveň vztažmo k němu odvolal ředitele NPŠ.

  • V řadě sdělovacích prostředků byl Parkservis a vy osobně kritizován za snahu zmonopolizovat veškeré činnosti na tomto území, a to po dobu 30 let bez možnosti výpovědi před tímto termínem. Minimálně se však psalo o jaké činnosti má jít.

Stručně řečeno, Parkservis chtěl maximálně vyhovět ochraně přírody a přitom zviditelnit Šumavu podporou řízeného turistického ruchu, ale i specifickou hospodářskou činností. Například výrobou ekologicky čistého šumavského mléka, prodejem šumavských bylin a přípravků z nich, těžbou rezonančního dřeva a podobně.

Sám vidíte, že kladu na prvé místo ochranu přírody, na druhé turistický ruch a teprve na třetí jistou hospodářskou činnost, jež by obojí finančně alespoň částečně zajišťovala. Komplexní a jednotné pojetí servisní činnosti vycházelo z mého studia organizace schwarzenberských hospodářství, jimž propojení a návazností činností dodávalo vysoké funkčnosti. Je to i stabilizační faktor pro lidi a jejich celoroční zaměstnanost. Pokud jde o oněch 30 let, žádný velký projekt se nedá vybudovat během několika let a má-li přinášet výsledky, musí být zasazen do určitého času.

  • Mohu vám, panel Inženýre, popřát s novým rokem více porozumění pro váš projekt, než s jakým jste se setkal dosud...

Můžete, ale je to zbytečné. Parkservis je dnes mrtvé dítě, které se ani nestačilo narodit. Jako jeho otec jsem z toho přirozeně smutný, ale následky ponese především Šumava. Bude to nekoncepční a dravá komercionalizace turistického ruchu, jehož výtěžky se nebudou vracet do jejího rozvoje, ale poplynou do vnitrozemí. A právě tomu chtěl Parkservis zabránit. I když projekt zaujal na francouzské Riviéře a projevila o něj zájem i Jihoafrická republika, žel, na Šumavě, pro níž byl vypracován, se naplnění nedočká.