Kritikové NP radí obcím, aby nepodepsaly Vizi Šumava 2020

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:36, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kritikové NP radí obcím, aby nepodepsaly Vizi Šumava 2020 |Author=ČTK |Date=2010-01-13 |Source=ČTK |Genre=tisk |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Kritikové NP radí obcím, aby nepodepsaly Vizi Šumava 2020
Author ČTK
Date 2010-01-13
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

České Budějovice – Kritikové Národního parku Šumava radí obcím, aby nepodepisovaly s ministerstvem životního prostředí, potažmo správou parku, dohodu o rozvoji regionu Vize Šumava 2020. Dokument by měl uzavřít spory o správu chráněného území a eventuální rozšiřování bezzásahových zón, jež vyvolalo přemnožení kůrovce. Představitelé státní správy a samosprávy se ve čtvrtek shodli, že dohoda by mohla být podepsána ještě tento měsíc. Jihočeský kraj by takto koncipovanou dohodu nemohl signovat, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Zimola.

„Na radě jsme konstatovali, že tato vize, jak ji představili představitelé ministerstva, je značně nedopracovaná, a že se obáváme, že v případě podpisu nezaručuje obcím a regionu vůbec nic,“ uvedl hejtman s tím, že je v zásadě nepodepsatelná. Podle hejtmana jsou v ní jen neurčité sliby a předsevzetí, které nebude možné realizovat.

Před podpisem dohody varoval obce jeden z největších kritiků parku Radomír Mrkva z ústavu ochrany lesů Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Míní, že obce by svým podpisem souhlasily se současným managamentem (správou) bezzásahových zón. „V podstatě by se podepsaly pod výsledky managamentu, které nyní na Šumavě vidíme, to znamená v podobě tisíců hektarů mrtvého lesa a holin,“ řekl ČTK. Podepsaly by se podle něj pod představu o rozloze bezzásahového pásma.

Mrkva mimo jiné v dopise obce varuje, že dvousetmetrová ochranná pásma za hranicí bezzásahových zón jsou nedostačující. „Kůrovci dvousetmetrový úsek hravě překonají, často jsou větrem zanášeni do podstatně větších vzdáleností, řádově v kilometrech,“ uvedl.

Předseda svazu šumavských obcí a starosta Horní Plané Jiří Hůlka dnes ČTK řekl, že obsah Vize není zatím konečný, adekvátní bude reagovat na konečné znění. „Chybí tam přílohy, zejména mapy bezzásahových zón, chybí tam i seznam nepotřebného majetku správy parku,“ uvedl Hůlka. Po úterním jednání se obce obrátily na Jihočeský a Plzeňský kraj s požadavkem na kontorlu map, aby obce měly jistotu, že jsou v pořádku.

Ministr životního prostředí Jan Dusík novinářům ve čtvrtek ve Vimperku řekl, že text je po redakčních úpravách připraven k podpisu a byl by rád, kdyby byla dohoda podepsána do konce ledna, aby se nestala tématem v předvolebním období. Datum za reálné označil i zástupce obcí starosta Hůlka. Ten požadoval upřesnění bezzásahových zón, jež by se podle vize, ale také dlouhodobé koncepce parku, měly rozšířit ze stávajících 21 procent na celkem 30 procent území parku.

Dokument rozvoje chráněného území Šumavy bude podle Hůlky obsahovat asi 20 bodů. Obce při vyjednávání dosáhly i konkrétních finančních výhod pro region.

Národní park Šumava vyhlásila vláda na jaře 1991. Má rozlohu 68 064 hektarů, CHKO, jež tvoří jeho ochranné pásmo, 99.624 hektarů, 80 procent parku zaujímají lesy. První zóna představuje 9,8 procenta rozlohy plochy CHKO.