Festival duchovní hudby na Šumavě nabídne poprvé i gospely

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:37, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Festival duchovní hudby na Šumavě nabídne poprvé i gospely |Author=ČTK |Date=2010-05-06 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=t…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Festival duchovní hudby na Šumavě nabídne poprvé i gospely
Author ČTK
Date 2010-05-06
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Klatovy – Gospelové zpěvy nabídne letos jako novinku svého programu tradiční Evropský festival duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, který se koná na přelomu května a června v kostelech na české a německé straně Šumavy. „Letošní 14. ročník přehlídky pěveckých a instrumentálních sborů nabídne od 14. května do 6. června tři desítky koncertů a vystoupení při mších,“ řekla Hana Klivandová z realizačního týmu festivalu. Hlavním cílem festivalu je snaha sblížit kultury a lidi v šumavském příhraničí.

Letos se přehlídka vrací ke svým kořenům

Koncerty 18 pěveckých ansámblů z ČR, Německa, Polska a Francie se uskuteční v 22 pošumavských kostelech. Festival tak chce připomenout středoevropské kulturní dědictví, které vychází z křesťanských základů. Koncerty v českobavorském pohraničí mají také oživit jednotlivé kostely. Letos se přehlídka vrací ke svým kořenům. Organizátoři obnovili spolupráci s farní obcí St. Oswald – Grafenau, která byla první festivalovou lokalitou na německé straně.

„Čtrnáctý ročník je ale možná i trochu krok do neznáma. Pošumavské kostely totiž poprvé naplní také tóny gospelu, vokálního žánru, který se vyvinul v první čtvrtině 20. století v černošských kostelech ve Spojených státech v dobách rasové segregace,“ přiblížila Klivandová. Uvede je soubor Crescendo z pařížské gospelové školy Terry Francois Gospel Singers.

Zazní čistě liturgická díla i současné skladby

Hudební náplň přehlídky konané od roku 1997 tvoří duchovní skladby vzniklé v průběhu několika staletí, od gregoriánského chorálu po současnost. Zazní čistě liturgická díla i současné skladby určené spíše pro koncertní provedení. „Vyvrcholením přehlídky bude závěrečný koncert v kostele Narození Panny Marie v Klatovech, kde zazní jedno z vrcholných kantátových děl německého romantismu Ein deutsches Requiem od Johannese Brahmse pod taktovkou dirigenta Bavorského symfonického orchestru Floriana Erdla,“ dodala Klivandová.

Kromě Klatov ožijí hudebním programem také kostely v německém Zwieslu, Bodenmais a Deggendorfu. Na české straně jsou koncerty naplánovány do Bezděkova, Hamrů, Chlistova, Chudenic, Klenčí, Klenové, Plzně, Těchonic i do Prahy a dalších míst.