Zvláštní vztah NPŠ ke geocachingu

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:37, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Zvláštní vztah NPŠ ke geocachingu |Author=Tomáš Jirsa |Date=2010-06-16 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Zvláštní vztah NPŠ ke geocachingu
Author Tomáš Jirsa
Date 2010-06-16
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

V minulých dnech Správa NPŠ zveřejnila informaci o podpoře populární zábavy posledních let – geocachingu. To by byla jistě záslužná aktivita umožňující usměrňovat pohyb návštěvníků NP bavících se touto hrou správným směrem. Byla by, kdyby tzv. kešky nebyly vytvořeny ve tvaru kůrovců. Kůrovec dnes pod dohledem správy parku doslova požírá dospělé smrkové lesy, a na desítky let tím ničí dochovanou tvář krajiny. Tato kůrovcová zkáza ohrožuje podstatnou část živočichů a rostlin vázaných na tyto lesy. V okolí tzv. bezzásahových zón správa parku provádí radikální asanační těžby, a vytváří tak desítky hektarů souvislých holin s negativními dopady na celou oblast a kůrovcovými keškami se tak správa parku vysmívá lidem přímo do očí.

Správa NPŠ současně oznamuje, že do konce května vytěžila „jen“ 30 tisícm3kůrovcového dříví. Už „taktně“ pomlčela, že loni do konce května vytěžila pouze okolo sedmi tisíc, tj. současný objem je více než čtyřikrát větší než loni. Přitom již loňské těžby kůrovcového dříví významně překročily obvyklý povolený objem těžeb. V rámci celé České republiky objem kůrovců v NP Šumava představoval již cca 20 % celorepublikového objemu kůrovcového dříví. Výměra lesů NPŠ přitom představuje pouze 2,5 % výměry lesů v ČR.

Vedra posledních dní probudila kůrovce i na vrcholcích šumavských hor. V rámci probíhajícího rojení jsou proto každý den napadány další tisíce stromů, které po napadení odumírají. Uschnou tak další stovky hektarů lesa a budou muset být vytěženy další statisíce metrů krychlových dříví.

Dle odhadů správy NPŠ by se mělo jednat o 500 tisícm3, takže situace se bude dále prudce zhoršovat. Správa parku zřídila tzv. kalamitní štáb a konečně přiznala tak to, co mnozí z nás říkali – v NP Šumava je regulérní kůrovcová kalamita. Ve štábu však sedí titíž lidé, kteří kůrovcovou kalamitu způsobili. O významu tohoto štábu pro zvládnutí situace tak lze minimálně pochybovat.

A rozmístění kešek ve tvaru kůrovců to v podstatě potvrzuje. Budeme tomuto stavu dál přihlížet, nebo najde nová vláda konečně řešení?

Tomáš Jirsa, senátor a starosta Hluboké nad Vltavou