Šumavská „cyklopáteř“ roste

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumavská „cyklopáteř“ roste
Author Jitka Šrámková
Date 2009-11-21
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Národní park se chystá otevřít další úsek hlavní cyklotrasy z Vysokých Lávek na Velký Bor

Šumava –Budování páteřní cyklostezky, která má protínat Národní park Šumava, úspěšně pokračuje. Za dva týdny bude otevřena další sedmikilometrová část, která vede z Vysokých Lávek na Velký Bor. Letos park zatím otevřel 70 kilometrů nových cyklotras.

Páteřní cyklostezka začíná úsekem z parkoviště na Gerlově Huti do Hůrky. Byl dokončen v roce 2006 a tento pětikilometrový úsek stál 18 milionů korun. Nyní se diskutuje o druhé etapě. „My bychom chtěli, aby stezka vedla kolem objektu bývalého zájezdního hostince Na Skelné, který najdete, když jedete z Hartmanic a odbočíte na Přášily. Musíme se ale shodnout na využití hostince, proto jsme druhou etapu přeskočili a začali jsme budovat třetí z Vysokých Lávek do Boru,“ uvedl ředitel Národního parku Šumava František Krejčí. V Boru končí stezka parkovištěm, které je vybavené vyhlídkovou plošinou.

Už brzy až na Srní

„Cyklostezka byla vybudovaná za 30 milionů korun. Je na ní střídavě štěrkový, ale i asfaltový povrch, který je nutný v úsecích s více než pětistupňovým sklonem, aby se povrch nesmýval vodou,“ vysvětlila Jana Slonková z národního parku. Další etapa páteřní cyklostezky, pro kterou se nyní dokončuje projekt a park už podal žádost o dotační prostředky, dovede cyklisty až na Srní, odkud se dá jet podél Vchynickotetovského kanálu k rechlovému mostu. „Pak musíme dořešit nejsložitější úsek od rechlového mostu na Modravu tak, aby byl ještě atraktivní, protože půjde svahem nad silnicí ze Srní na Modravu. „Rádi bychom tuto stezku dokončili do roku 2013,“ svěřil se Krejčí. Kudy bude stezka pokračovat dál z Modravy na Borová Lada, to podle ředitele zatím jasné není, ale zájem ze strany starostů o vybudování je velký. V zimě se dají stezky využít jako běžecké trasy, z nich většina je upravitelná rolbou.

Podle Krejčího tvoří v současnosti cyklisti většinu návštěvníků parku. Mezi nejvyužívanější cyklotrasy patří notoricky známá místa jako Černá hora –Prameny Vltavy –Březník. Podle Krejčího se park hodlá zaměřit i na příznivce in-line bruslení. V současné době je cesta Stožec -Nová Pec využívaná in-linisty tak výrazně, že je prezentovaná v mezinárodním měřítku jako jedna z předních českých in-linových drah. „Proto jednáme s obcí Stožec o tom, že bychom mohli rozšířit in-linové dráhy v okolí Stožce,“ řekl Krejčí. Vzápadočeské částí Šumavy nyní správa parku neuvažuje o žádné další speciální dráze pro bruslaře.

Nejoblíbenější cyklostezky Šumavy

Debrník –Hůrka –Vysoké Lávky, Gerlova Huť –Nová Hůrka, Nová Hůrka –Hůrka –jezero Laka, Prášily –rozc. Horní Ždánidla –Gsenget –státní hranice SRN, Javoří Pila –Tříjezerní slať –Rybárna Modrava –Klostermannovy školky –Filipova Huť, Kvilda –Prameny Vltavy –Borová Lada –Knížecí Pláně