Hranice rezervací se ještě změní

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hranice rezervací se ještě změní
Author , František Pojer
Date 2004-04-22
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

,


Životní prostředí a ekologie

František Pojer: Jednání o ptačích oblastech pokračují

Rozhovor

Praha – Ačkoliv zákon o ochraně životního prostředí, jehož součástí je i vyhlášení ptačích oblastí, už podepsal prezident Václav Klaus, jednání o hranicích těchto území neskončilo. Vláda ještě může zohlednit připomínky samospráv. „Diskuse stále pokračuje v Jihočeském kraji,“ připomněl náměstek ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny František Pojer. Zřizovatelem agentury je ministerstvo životního prostředí.

  • V jakém stadiu je vyhlašování ptačích oblastí?

Podle novely zákona o ochraně přírody, kterou před několika dny podepsal pan prezident, bude všech 41 ptačích oblastí vyhlášeno nařízeními vlády, a to samostatně pro každou oblast. Shromážděné připomínky a náměty nyní posuzuje ministerstvo životního prostředí. V některých krajích proběhnou další jednání se zástupci krajské samosprávy. To platí i pro Jihočeský kraj.

  • Znamená to, že ještě nejsou pevně stanovené hranice oblastí?

Je ještě místo pro drobné úpravy. Očekáváme hlavně připomínky ministerstev zemědělství, průmyslu a obchodu, v některých případech i ministerstev dopravy a obrany. Až potom nařízení projedná a schválí vláda. Zprávu o vyhlášení navržených ptačích oblastí pak musí Česká republika co nejdříve zaslat Evropské komisi do Bruselu.

  • Kolem kterých jihočeských oblastí se diskutuje nejvíce?

Jsou velmi živé nad návrhy všech devíti ptačích oblastí zasahujících do Jihočeského kraje, hodně kolem Boletic nebo pravého břehu Lipna. Vedle zástupců samosprávy a veřejné správy kraje se do ní zapojily i vlastníci a nájemci pozemků, obce a města, hospodářské subjekty a také nevládní organizace a jednotlivci.

  • Obecní zastupitelstvo v Nových Hutích na Prachaticku je roztrpčené tím, že jeho katastr je vyřazený z ptačí oblasti. Změnily se některé další hranice?

Všechny připomínky nebyly ještě vypořádány. To platí i o navrhovaných změnách hranic v jihočeských ptačích oblastech.

  • Jak zákon pamatuje na kompenzace pro obce a vlastníky hospodařící v těchto oblastech?

V novele zákona o ochraně přírody a krajiny je pamatováno na náhrady za ztížení zemědělského a lesního hospodaření v chráněných územích. Přímo jmenuje vlastníky a nájemce zemědělské půdy, lesních pozemků a rybníků s chovem ryb nebo vodní drůbeže, kteří budou mít nárok na finanční náhradu újmy, která vznikne nebo trvá v důsledku omezení. Finanční náhradu však nelze poskytnout současně vlastníkovi a nájemci téhož pozemku. Podrobné podmínky stanoví společně ministerstva životního prostředí a zemědělství.

  • Odškodnění za ztráty v hospodaření půjde z Evropské unie?

Vstupem do Evropské unie se náš stát zavazuje plnit všechny povinnosti vyplývající z její legislativy, tedy i zajistit ochranu a péči o území soustavy Natura 2000. To znamená, že v první řadě je povinností členského státu, aby sám hradil výdaje spojené s ochranou území soustavy. Z fondů a dalších zdrojů Evropské unie bude možno čerpat na konkrétní projekty spojené s ochranou území. Pro Českou republiku to může být vydatný zdroj financí a pomoc naší přírodě.