Kácení stromů napadených kůrovcem
Kácení stromů napadených kůrovcem | |
---|---|
Author | Patricie Strouhalová, Veronika Kafková, Václav Vaněček |
Date | 2000-05-16 |
Source | ČT |
Genre | televize |
Respondent | Ivan Žlábek |
ČT 1, Dobré ráno
Patricie Strouhalová, moderátorka
A je tu další aktuální téma dnešního Dobrého rána. Lesníci začali kácet stromy, napadené kůrovcem v nejpřísněji chráněných lokalitách šumavského národního parku. Zásahy v prvních zónách odmítají někteří zástupci Akademie věd a ekologičtí aktivisté.
Veronika Kafková, redaktorka
Koncem minulého týdne vydala Správa Národního parku Šumava souhlas s asanačními zásahy, které se vztahují na 53 oblastí prvních zón. Hned na to začali lesníci kácet první smrky napadené kůrovcem. Aby byly zásahy účinné, musí se provést co nejrychleji. Ještě před tím, než brouk vylétne. K rozhodnutí kácet stromy v prvních zónách Šumavy přispělo i upozornění rakouských lesníků z druhé strany hranice. Ti zaznamenali zvýšený výskyt kůrovce. S asanačními zásahy nesouhlasí někteří ekologové, ale i část odborné veřejnosti. Tvrdí, že kácení popírá status Národního parku Šumava, a že si příroda umí pomoci sama. Pokud se po dohodě s ministerstvem životního prostředí rozhodne Správa národního parku kácet stromy i v zóně trojmezenského pralesa, ekologové jsou připraveni k blokádě, která by měla zajistit princip bez zásahu na tomto území.
Václav Vaněček, moderátor
- No a naším hostem je v tuto chvíli ředitel Národního parku Šumava pan Ivan Žlábek, dobré ráno.
Ivan Žlábek
Dobré jitro.
Patricie Strouhalová
- Dobré ráno. Proč se podle vás musí kácet?
Ivan Žlábek
Tak já bych, to je trošku priorativní kácet, já bych řekl –musí se asanovat. A protože jinak asanovat neumíme, než vybíráním napadených stromů od kůrovce a jejich pokácením, oloupáním a buď teda je v prvních řadách necháváme v lese k zetlení a ze druhých zón se to dříví prodává. Takže pokud chceme proti kůrovci cokoliv udělat, tak ten základní způsob je skutečně najít ten strom a nenechat toho brouka dál rozmnožit po lese.
Václav Vaněček
- Ekologové jsou údajně připraveni k blokádě. Prý se správou parku jednali a ta jim vzkázala „zorganizujte blokádu a my na vás pošleme policii“, skutečně není s ekologickými aktivisty v tomto směru možné se dohodnout, než na základě zásahu bezpečnostních orgánů?
Ivan Žlábek
Tak my jsme si nic nevzkazovali. My jsme jednali během zimy asi čtyřikrát nebo pětkrát. Je pravda, že v řadě věcí máme naprosto jiné názory a dneska musím říct, že může dojít i k té blokádě, protože velmi pravděpodobně i na té Trojmezné něco budeme dělat. Já si nemyslím, že ta blokáda by bylo něco nutného, protože po loňského blokádě došlo k podstatnému zhoršení zdravotního stavu právě na té Trojmezné. Ale já si tady opravdu musím říct, že jde o zodpovědnost. Nevládní organizace tu zodpovědnost nenesou, mají nějaké své představy. Správa Národního parku za ten vývoj tam a za les má svoji zodpovědnost.
Patricie Strouhalová
- Argumentem ekologů proč nekácet je to, že si příroda pomůže s kůrovcem sama. Vy jí v tomto směru nevěříte?
Ivan Žlábek
Podívejte se, tady už jsme se přesvědčili, na samotné Šumavě, že příroda si skutečně v současných ekologických podmínkách nepomůže sama. Lesy jsou tam z velké části kulturní a v takových je kůrovec ne přírodními činitelem, ale škodlivým činitelem. Takže tam ta aktivita člověka skutečně musí být.
Patricie Strouhalová
- O tom jestli se tedy bude letos v Trojmezné kácet, rozhodně doporučení ministerstva. Kdy, podle vás, padne to konečné stanovisko? Bude to dnes, kdy vás čeká jednání právě s ministrem životního prostředí?
Ivan Žlábek
Tak dnes dáme na stůl nějaké argumenty a budeme se snažit najít řešení a já doufám, že po těch dnech, které jsme tam strávili venku a diskutovali o tom, že bychom se i dneska mohli k nějakému závěrečnému řešení dostat.
Václav Vaněček
- V kauze Šumava prý nejde ani tak o to, jestli kácet stromy napadené kůrovcem či nikoliv, ale o to jestli bude tenhle park plnit své poslání. To znamená, pokud se budou stromy kácet a budou vykáceny, můžeme potom předpokládat, že šumavský národní park bude skutečně domovem pro ohrožené druhy živočichů, rostlin a zároveň královstvím divoké přírody?
Ivan Žlábek
Já si myslím, že je to právě naopak, když nebudeme asanovat a nebudeme bojovat proti kůrovci, tak les na Šumavě z velké části právě zmizí a právě v tom případě ty biotopy zmizí. Takže myslím si, že tak jak se to veřejnosti někdy dává, že pokud se tam kácí, že ten les bude pryč, a že tam teda ti živočiši nebudou, takže je to přesně naopak.
Václav Vaněček
- Takže pokud se kácet bude a les se z vašeho pohledu ozdravným programem uvede do nějakého relativně zdravějšího stavu, tak naopak šumavský národní park bude moci lépe začít plnit své poslání.
Ivan Žlábek
Takhle, národní park je běh na dlouhou trasu. Národní park neděláme na rok, na dva, ale děláme na staletí, takže jestliže by teď zmizely ty nejstarší porosty, tak by skutečně ten národní park jako neplnil funkci jakou plní, protože žijeme teď, nežijeme jenom pro budoucnost.
Patricie Strouhalová
- Máte možnost srovnání, jak je na tom Národní park Šumava s parky, které jsou ve světě?
Ivan Žlábek
Tak především my musíme porovnávat Národní park Šumava s evropskými národními parky, protože evropský kontinent je trošičku něco jiného, než třeba Amerika, Aljaška a tak dále. A pokud jde o evropské národní parky, tak jsme velice srovnatelní a myslím si, že ty přístupy jsou velice podobné.
Václav Vaněček
- Abychom se nebavili pouze o těch nepříjemných věcech, jako je třeba kůrovec na Šumavě, chystáte pro návštěvníky šumavského národního parku na začátku sezóny nějaké konkrétní projekty?
Ivan Žlábek
Tak já jsem rád, že jste to takhle řekl, že opravdu kůrovec je jeden z problémů, který se musí vyřešit a jinak Šumava plní, možná někde i přes sto procent, vzhledem ke svému poslání, jaksi k návštěvníkům své povinnosti a my letos chystáme, protože 24. května je Den národních parků, takže chystáme otevření jednoho informačního střediska v Českých Žlabech.
Patricie Strouhalová
- Na příští středu.
Ivan Žlábek
Ano.
Václav Vaněček
- Děkujeme vám za návštěvu v Dobrém ránu a přejeme, abyste se s kůrovcem vypořádali co nejlépe. Na shledanou.
Ivan Žlábek
Děkuji.
Patricie Strouhalová
- Na shledanou.