Lidé odmítají větší národní park

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Lidé odmítají větší národní park
Author Václav Janouš
Date 2004-06-30
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Odborníci požadují rozšíření prvních přísně chráněných přírodních lokalit na Šumavě

Zatímco biologové a lesníci se dohodli na scelení a rozšíření prvních zón v Národním parku Šumava, starostové šumavských obcí jsou proti.

Vimperk – Správa národního parku navrhuje, aby přibylo dalších pětašedesát prvních zón na ploše 24,5 tisíce hektarů, ale někteří starostové obcí návrh odmítají a tvrdí, že jejich souhlas správa nikdy nedostane. Obávají se, že lidé tím ztratí práci a budou se ze Šumavy vystěhovávat do měst.

„Když budou všude první zóny a nebude se moci nikde kácet, a půjde tak o bezzásahová území, tak asi příliš práce tady nebude,” uvažoval lesník z Borových Lad Jaroslav Houdek.

Rozšíření zvláště chráněných míst v šumavském národním parku se obává i starosta Horní Vltavice Jiří Fastner. „Dojde k odlivu místních lidí, kteří ztratí práci a motivaci v regionu. Budu jednoznačně proti tomuto návrhu,“ uvedl starosta Fastner Už od roku 1995, kdy byla první zóna parku – tedy nejpřísněji chráněná část Šumavy se vzácnými rostlinami – zmenšena a rozkouskována, upozorňovali odborníci z celé Evropy, že to není dobrý krok. Teď se sešlo deset biologů a lesníků a každý si řekl podle vegetačních, lesnických i zoologických kritérií své připomínky.

„Nakonec jsme všechny tři pohledy na území parku položili počítačově jako tři vrstvy přes sebe a tam, kde se překryly, jsme navrhli nové první zóny,“ řekl vedoucí sekce péče o národní park Jiří Mánek.

Nově budou první zóny například Trojmezná, Smrčina, Vltavský luh či u Modravy, kde žije tetřev hlušec. Jde o prameniště potoků, mladé smíšené či bukové lesy, rašeliniště nebo zrašelinilé louky.

Nových 24,5 tisíce hektarů prvních zón tvoří 35,5 procenta plochy celého parku. „Dosud tvoří první zóny 135 ostrůvků o celkové ploše 8840 hektarů, což je 13 procent plochy parku. U mezinárodně renomovaných národních parků, jako je Bavorský les, je první zóna celistvá a až na 75 procentech parku,“ řekl mluvčí šumavského parku Radovan Holub.

Starostové obcí, jichž by se navrhovaná změna prvních zón dotkla nejvíce, protestují proti tomu, že návrh dělá správa parku za jejich zády. Ta přitom tvrdí, že jde o interní materiál, ke kterému se pak budou moci vyjádřit naprosto všechny obce v parku.

„Náměstek na ministerstvu životního prostředí Ladislav Miko nás ujistil, že nejprve bude připravena metodika, kterou schválí obce a podle níž se pak budou vytvářet jednotlivé návrhy zonace v parku. Zatím jsem z této metodiky neviděl ani čárku, a tudíž s takovým návrhem nemohu nikdy souhlasit. Metodika má být vlastně to, že je nám jedno, jaké auto se vytvoří, ale potřebujeme vědět, jaké vytvořit máme. Je to alfa a omega dalších jednání, a proto jdu ihned psát náměstkovi, jak je toto možné,“ řekl starosta západočeské Modravy Antonín Schubert, jehož obce by se navrhovaná zonace dotkla nejvíce.

Ředitel prachatického úřadu práce Václav Pauch míní, že rozšíření prvních zón, kde se zasahuje jen minimálně, by k problémům se zaměstnaností především lesníků vést mohlo, ale neobává se jej. „Pravděpodobně ale půjde o problém lokální, který se nedotkne všech obcí v parku. Komunikace s vedením parku je teď otevřená, a proto si myslím, že se nalezne kompromis mezi péčí o ekokulturu a zájmem lidí,“ řekl Pauch.