Ministr Bursík přivezl šumavským obcím návrh na společné projekty

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ministr Bursík přivezl šumavským obcím návrh na společné projekty
Author Lada Pešková, ČTK
Date 2008-11-13
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Kašperské Hory (Klatovsko) – Ministr životního prostředí Martin Bursík dnes přivezl zástupcům šumavských obcí ležících na území národního parku návrh na spolupráci ministerstva, správy parku a obcí při vypracovávání společných rozvojových projektů. Nabídl jim asi 12 okruhů, kterých by se mohly společné projekty týkat. Zástupci obcí zatím nechtějí nabídky hodnotit. Podle některých je ministrův seznam okruhů nevyvážený, další se obávají, aby to nebyly jen další ze slibů, kterých už dostaly mnoho.

Mezi společnými projekty je například vytápění obnovitelnými zdroji energie, lepší odpadové hospodářství, čističky odpadních vod či veřejná doprava, v níž by se měly zavádět ve větší míře tak zvané zelené autobusy. Ministerstvo nabízí také pomoc architektů a urbanistů při rozvoji obcí v souladu s charakterem krajiny, podporu regionálního marketingu a místních značek, vznik nových návštěvnických center, zoologické programy a podobně, řekl dnes Bursík novinářům.

Představitelé obcí chtějí s hodnocením počkat na konkrétní výsledky. Cílem společně vytvořených a prosazených projektů má podle Bursíka být zejména udržitelný rozvoj a zlepšení kvality života lidí na Šumavě, mohou posílit i takzvaný měkký, šetrný cestovní ruch. Podle ředitele šumavského parku Františka Krejčího chce park v současném plánovacím období EU podat projekty za zhruba 1,7 miliardy korun. Je přesvědčen, že jejich velká část se může shodovat s ministrovým návrhem.

Podle Bursíkových plánů by měl jeho náměstek a zástupci správy parku do ledna objet zastupitelstva jednotlivých obcí a spolu s místními dávat dohromady problémy, které obce v parku spojují. „Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo připravit ten společný projekt, ve kterém se obce najdou, do března. Jde o to využít období, kdy je možné čerpat prostředky z evropských fondů,“ řekl ministr. Projekty by se ale měly týkat témat, která může garantovat ministerstvo životního prostředí a které je případně možné podpořit z operačního programu životního prostředí, uvedl.

Starostka Stožce Zdeňka Lelkováse ale domnívá, že nad Šumavou by měla převzít garanci celá vláda, protože obce trápí řada problémů, které v kompetenci ministerstva životního prostředí nejsou. Zmínila například problematiku zaměstnanosti. „Byli bychom rádi, kdyby ten koncept péče nebo strategie byl spíše starostí vlády než jednoho ministerstva, takto máme stále pocit, že jsme v područí ministerstva životního prostředí, a to se nám ne vždy líbí,“ poznamenala.

„My bychom byli hrozně rádi, kdyby to nebylo takové to staré známé 'nikdo vám nemůže dát tolik, kolik vám já mohu slíbit',“ komentoval nový ministerský návrh starosta Modravy Antonín Schubert. Jeho obec například velmi urgentně potřebuje jasnou územní strategii kvůli poloze v nejcennějších zónách parku. Tento problém ale starostovi v ministrově návrhu chyběl.

Šéf Svazu obcí národního parku Šumava František Nykles se k projektu také zatím příliš nechce vyjadřovat. S Lelkovou se shoduje na tom, že návrh je ještě nevyvážený a bude potřebovat v řadě věcí doplnit po diskusi v obcích. Vítá sice každý rozvojový projekt, nelíbí se mu ale příliš, že ministerstvo přichází s novými plány, aniž by uzavřelo některé předchozí. Za přínosný bude Bursíkův plán považovat tehdy, až se v něm najde skutečně každá obec v parku.