Na Šumavu stříkají jedovatou houbu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavu stříkají jedovatou houbu
Author Václav Janouš
Date 2007-08-17
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Pilot Miroslav Kocourek lil do nádrže svého praskovacího „cmelaka“ velmi neobvyklou tekutinu: roztok vody a jedovate houby. vědci z Jihočeské univerzity totiž nasli unikátní způsob, jak zastavit blizici se kůrovcovou kalamitu na Šumavě.

Zlute letadlo včera startovalo sedmkrat. Pilot krouzil nad jednou z nejpostiženějších první zón parku blízko Stožce na Prachaticku: nad vrcholky stromu v Trojmezenskem pralese.

„Cely for je v tom, že houba Bauveria bassiana vyvolava onemocnení u lýkožrouta. Roste na jeho tele a postupně jej likviduje. Zároveň vypousti spory a ty se presunou na další jedince. Laicky receno - je to vlastně seminko, které se smoci ve vode, nastrika na stromy, naklici, pak najde kůrovce a vyvola u něj onemocnení mykozou,“ vysvětlil profesor Jihočeské univerzity Zdeněk Landa.

Vzorek houby nalezli vědci nedaleko u pramenů Vltavy na Šumavě a v laboratorich namnozili.

Houba samozřejmě může likvidovat i menší hmyz, ale v porovnani s chemickým postřikem je to mnohem šetrnější způsob.

„Není to žádný jed, ale přírodě blizka metoda likvidace kůrovce. V parku už jsme vystrikali z rozprasovacu, které nosi lesníci na zadech, přes pět tisíc litru roztoku houby a vody. Trojmezenský prales je ale nepřístupny, leží zde stromy popadané přes sebe, a proto bylo letadlo nejvhodnejsi,“ řekl referent pece o les šumavského národního parku Petr Kahuda.

A jaký úspěch bude houba mit? To presne zjisti vědci nejdříve na podzim, ale předpokládají, že latka zahubi šedesát až sedmdesát procent brouku.

„Samozřejmě v laboratorich za ideálních podmínek byla stoprocentne ucinna. S šedesáti až sedmdesáti procenty umrtnosti brouku bych byl spokojen, ale je to beh na delsi trat, protože výsledky se samozřejmě dostavi až později, kdy se houba začne v přírodě sama množit,“ řekl Landa.

Pro člověka není houba nijak nebezpečná. Včera brzy ráno ji z letadla rozstrikovali nad Šumavou proto, aby vyuzili zhruba čtyřicetiprocentni vlhkosti vzduchu a ideálních letových podmínek.

„Je to trochu jiné letani, musím rychle vystoupat do vysky sesti set metru, ale jinak to krasne,“ chvalil si pilot cmelaka Kocourek.