V boji s kůrovcem pomáhána Šumavě postřik s houbou

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


V boji s kůrovcem pomáhána Šumavě postřik s houbou
Author ČTK
Date 2007-08-17
Source Metro
Genre tisk
Respondent

Lesníci mají zcela novou metodu k hubení kůrovce

Zřejmě jako první na svete pouzivaji v oblastech, které nejvíce poškodil lednový orkán, biologicky postřik s houbou nicici obavaneho brouka.

Lesy. Přirozeného nepřítele lýkožrouta nasli přímo na Šumavě a dal vypěstovali vědci z Jihočeské univerzity. První davky speciální latky včera vůbec poprvé v historii parku strikali hospodari z letadla poblíž Stožce na Prachaticku.

„Bereme to jako šetrnou, přírodě blizkou metodu likvidace kůrovce. Není to žádný jed, který by škodil,“ řekl Petr Kahuda ze sekce pece o ekosystémy Správy NP a CHKO Šumava. Nebezpečny brouk likviduje hlavně smrky, kterých při větrné smršťi popadalo na území parku nejvíc, konkrétně několik stovek tisíc stromů.

Správci parku již v šumavských lesích aplikovali na 5.000 litrutohoto roztoku. Strikali ale jen snadno přístupna místa. Pro oblasti, kde v nejcennějších zónách leží přes sebe stovky popadaných stromu a je nebezpečne se tam pohybovat, se rozhodli pouzit letadlo. Včera tak osetrili asi 1,5 hektarů polomů.

Jednomistne praskovaci letadlo, které si park objednal z Českých Budějovic, rozptylilo biologickou „zbran“, takzvanou entomopatogenni houbu, v oblasti Kalamitní svaznice. Z nádrže vylil jeho pilot Miroslav Kocourek na napadené stromy asi 3.500 litrupostřiku. Ten dostávají správci parku v lahvich a před samotným použitím jej zredi - na 1.000 litruvody jeden litr latky. Za jednu letovou hodinu park zaplatil asi 8.500 korun.

Pilot si teren obhledl den předem. Nad lesy se pak orientoval pomoci mapy. Vzletl a znovu pristal sedmkrat. Při jednom „tankovani“ nabral 600 litrukoncentratu.

Během dopoledne tak stihl osetrit území na hřebení Trojmezenského pralesa blízko hranice s Bavorském.

Lokalitu lesníci strikaji i proto, aby se kůrovec nedostal do sousedního parku Bavorský les. Odborníci budou nyní zkoumat, jak houba zapusobi.

První výsledky budou znat za dva až tři měsíce, celkove zhruba na jare. Nevylucuji, že pokud bude koncentrat s mikroskopickým orgánismem ucinkovat, latku aplikuji i na další místa v parku.

„Okamžity efekt neočekávame. Jde nám o to, aby se objevil sirsi, dlouhodobejsi ucinek,“ řekl novinarum Zdeněk Landa z Jihočeské univerzity. Houba roste na tele brouka a postupně jej likviduje. Zároveň vypousti spory, které se presunou na další jedince.

„Je to jakesi seminko, které, pokud se smoci ve vode a nastrika na stromy, naklici, najde si kůrovce a vyvolava onemocnení mykozu, a tím brouka likviduje,“ podotkl Landa.