Záchranná stanice, to je kapesnízoo

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Záchranná stanice, to je kapesnízoo
Author Eva Tichá
Date 2007-06-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Plzeň - Kdo chce ukázat detem zvířata, má v kraji vedle Plzeňské zoologicke zahrady další možnost -zajet do některé ze zachranných stanic. Pracovníci těchto zařízení pomahaji zraneným živočichům. Pokud se je podaří vyléčit, vrati se do přírody. Jinak zvířata zůstáváji ve stanicích nebo putuji do jiných podobných zařízení.

V zachranných stanicích v Plzeňském kraji jsou k videní hlavně ptáci. „Kromě ptáků tu teď máme ale třeba danka,“ říká Petra Moulisová z rokycanské zachranné stanice.

V Kašperských Horách na Šumavě se návštěvníci mohou podívat třeba na vydru. „Meli jsme tu i rysa, ale už je v lesoparku v Chomutove. Jako maly zřejmě přišel o matku. Protože nema přirozené reflexy, v přírodě by nedokazal prezit,“ uvádí Ivan Lukes z Kašperských Hor.

Návštěvníci zachranných stanic se musí připravit na to, že zde neexistuje obvykla otviraci doba. „Nejsme zoologicka zahrada, která má jasne dano, kdy je otevřeno. Vyjizdime k případům, takže tu někdy nejsme. Občas nám lidé vyhubuji, že jim nikdo neotevřel. Ale to, že je do stanice pustíme, je naše dobra vůle. Když chce někdo přijet, je rozhodne lepší dopředu zavolat a domluvit se na termínu,“ vysvětluje Karel Bobal ze zachranné stanice ve Studance u Tachova. Podobne hovori pracovníci z dalších stanic.

Návštěvníci by se měli chovat co nejohleduplněji a pokud možno tise. „Zvířata jsou z lidi ve stresu. Zvlášt, když jsou zranena,“ upozorňuje Ivan Lukes z Kašperských Hor.

V Červenem Porici je zachranna stanice zvířat součásti ekocentra. „Nyni ekocentrum upravujeme a je tu vlastně velké staveníste. Proto je problém k nám přijít. Od příštího roku tu ale všechny návštěvníky radi uvidíme,“ prohlašuje Petr Pelikan z Červeného Porici.