Zalesňování po orkánu Kyrill potrvá roky

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zalesňování po orkánu Kyrill potrvá roky
Author Petr Pokorný
Date 2008-01-17
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Problémem bude mimo jiné zajištění dostatku sazenic, vypěstování jedné trvá tři až sedm let

Zalesňování stovek hektarů holin, které v jihočeských lesích zůstaly po zpracování polomů způsobených loňským ničivým orkánem Kyrill, potrvá několik let.

Shodují se na tom zástupci Lesů České republiky i Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Na jihu Čech vichřice pokácela 4,15 miliónu metrů krychlových dřeva. Jeho těžba skončila na podzim. Lednová větrná smršť poničila v kraji majetek za 4,25 miliardy korun, z toho za 4,1 miliardy v lesních porostech.

Padl dvojnásobek roční těžby

Ve státních lesích Kyrill v noci z 18. na 19. ledna 2007 polámal zhruba dva milióny krychlových metrů dřeva, což je zhruba dvojnásobek roční těžby. „Dokončujeme odvodňování postižených oblastí, svážíme zbytky dřeva, připravujeme zalesňování,“ sdělil v úterý Právu ředitel jihočeského inspektorátu Lesů České republiky Radek Pomije.

Lesáci nyní upřesňují rozsah ploch, které bude nutné znovu zalesnit.

„Největší problém představuje oblast Lesní správy Nové Hrady, kde se bude jednat o 750 až 800 hektarů. Budeme se snažit zalesňovat co nejrychleji, ale tempo těchto prací je ovlivněno mnoha faktory. Jednak specifikou krajiny ve vysoké nadmořské výšce a pak také potřebou získání velkého množství sazenic,“ konstatoval Pomije. Vypěstování jedné sazenice trvá tři až sedm let. Náklady na osázení jednoho hektaru holiny vyjde v optimálním případě na přibližně sto tisíc korun. To vše za předpokladu, že příroda bude ke správcům lesů přívětivá.

V této souvislosti je třeba připomenout, že jihočeské lesy polomy sužovaly dva roky po sobě. Rok před Kyrillem kácel stromy těžký mokrý sníh zejména na Třeboňsku.

Na Šumavě potrvá osazení holin déle

Zatímco správci státních lesů mají ze zákona na zalesnění holin sedm let, správci národního parku až 30 let. „Chráněná území podléhají jiným podmínkám než klasické hospodářské lesy. V našem případě bude část lesů ponechána přirozenému zmlazení, část bude podsazována a část klasicky zalesněna. To ovšem neznamená, že celý proces potrvá uvedených 30 let,“ poznamenal náměstek ředitele Správy Národního parku a Chráněné oblasti Šumava Libor Hošek.

Na území správy parku zůstala po orkánu zhruba 700 hektarů holin, 100 hektarů se podařilo zalesnit už v loňském roce.