Úchvatné divadlo čekalo pod nohama senátorů

Z sumava-corpus
Verze z 20. 6. 2017, 05:29, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Úchvatné divadlo čekalo pod nohama senátorů |Author=Vladimír Just, |Date=2005/08/03 |Source=Prachatický deník |Genre=tisk…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Úchvatné divadlo čekalo pod nohama senátorů
Author Vladimír Just
Date 2005/08/03
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

NÁZOR ČTENÁŘE

Prachatice / Vimperk - Ve druhé půli července se senátoři z Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí vypravili do centra šumavského Národního parku. Prý proto, aby na místě posoudili "střet ochrany přírody a rozvoje regionu a problematiku kůrovce".

Vydali se k Pramenům Vltavy, na Březník a "po celodenním putování jak po české, tak pro srovnání i rakouské straně Šumavy" se rozhodli pozvat si v září na kobereček ministra Ambrozka. Důvod? Jejich "první emocionální dojem" byl "dost hrozný" (Prachaticko, 22. 7. 2005). Vůbec se jim nedivím.

Šli-li si senátoři pro srovnání do Rakouska, pak je od Pramenů Vltavy či od Březníku musela leda převézt helikoptéra.

Uvedené šumavské partie totiž odedávna sousedí s Bavorskem. A odskočili-li si senátoři do Rakouska, porovnávali jablka z bramborami: Národní park s hospodářským lesem. Třeba si mysleli, že jsou v Rakousku, a dívali se do Bavorska. Ale ani pak se jim nedivím: pohled zdálky na bavorské uschlé stromy je opravdu dost děsivý. Chce to ovšem pohled zblízka, dívat se pod sebe, nikoli nad sebe - a tehdy se vám naskytne úchvatné divadlo, kdy pod ochranou uschlých stromů rodí se nový, rozmanitější a odolnější les. Pohled, kvůli kterému se stal bavorský park nejnavštěvovanějším parkem u sousedů a přinesl do regionu třikrát až čtyřikrát více peněz a pracovních příležitostí, než kdyby region žil jen z těžby dřeva. Tak to dopadá, když připravují potěmkinskou akci pro senátory, aniž přizvou oponenty, lidé, profesně závislí na těžbě dřeva jako například Jiří Stich, jednatel spolku Šumava 21, Stanislav Hlava, jednatel vimperských městských lesů.