Šelmy se vracejí: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šelmy se vracejí |Author=Ivo Bártík |Date=2007-05-31 |Source=Květy |Genre=tisk |Respondent= }} „Velke trojce“, medvedum,…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:50


Šelmy se vracejí
Author Ivo Bártík
Date 2007-05-31
Source Květy
Genre tisk
Respondent

„Velke trojce“, medvedum, vlkum a rysum, se u nás nejlépe dari v Beskydech

Jeste před pár lety u nás budil výskyt selem v lesích reakce téměř hystericke. Dnes už jsme naštěstí dal: většina lidi si na jejich přitomnost zvykla a nevadí jim.

Raj velkých selem jsou Beskydy. Jen v tomto nepříliš navstevovaném pohori se současne výskytuji všechny tři u nás nejvzačnější druhy - medvedi, vlci a rysi! Nikoli však ve velkých poctech. Medvedi tu jsou zřejmě tři a občas zaskoci na navstevu některy další z Polska nebo Slovenska. Rysu je 10 až 15, vlku zde ochránci přírody napočítali také 10 kusu. Není tomu tak davno, co „průzkumne vylety“ medvedu a vlku do Beskyd budily mezi místními lidmi zdesení. Chovatele ovci zadali okamžity odstrel či aspon odchycení, někteří turisté tvrdili, že se boji chodit na horské tury. Tyhle časy už jsou ale pryc. Většina z nas pochopila, že přitomnost selem přírodě prospiva a člověka neohrožuje. Rovnez chovatele ovci už na zubate předatory nesvolávají hromy a blesky. Naucili se totiž svá stada lépe chránit a díky tomu loni selmy v Beskydech za celý rok strhly vsehovsudy pět ovci! A i ty samozřejmě stát zaplatil, protože cela „velka trojka“ zdejších selem u nás poziva zákonné ochrany. Snad už tedy konci zazita představa o jejich škodlivosti; ta se traduje od dob Marie Terezie, kdy bylo narizeno všechny je vyhubit.

Spolu proti pytlakum

Medvedi a vlci by u nás v této chvíli měli být skutečne jen v Beskydech, být na Šumavu občas může některy vlk zabloudit z bavorské části národního parku, kde byli umělé vysazovani. Jen rysi se výskytuji i na dalších místech: celkem u nás žije asi 100 kusu. Mimo jiné také na Šumavě - tam byli vypoustení už v 80. Letech, ale mnoho jich padlo za obet pytlakum (kteří však nikdy nebyli vypatrani, natoz pak potrestani). Cim to, že právě Beskydy jsou pro selmy tak prihodne? „Jsou propojene se Slovenskem a Polskem, oblastmi s velkými přirozenými populacemi vlku i medvedu,“ vysvetluji odborníci. „Šumava už je přece jen dost z ruky, o Krkonosich preplnených lidmi ani nemluve. V Beskydech je proto teď situace velice dobra. Selem je zde vicemene právě tolik, kolik jich region potrebuje: snad jen pár vlku navíc by se ještě hodilo.“ Nove obyvatele moravských hor však bohužel stále ohrozuji pytlaci, kteří tu každorocne zabiji několik rysu a vlku: možná prý jednou dostali i medveda. Myslivci a ochránci přírody zde čas od času nachazeji navnady, třeba berani hlavy či hovezi droby, jejichž pach má selmy prilakat strelcum na musku. Likviduji je velmi jednoduse: pomoci je. Pach člověka zvíře spolehlive odezene. ještě ucinnější zbran v boji s pytlaky ale doufejme bude spojenectvi, které letos ochránci přírody a myslivci uzavreli. Jejich vztahy dřív často nebyly nejlepší, teď se však chvalyhodne rozhodli zapomenout na spory a spolecne se postavit proti radení pytlaku.

Přijdou novi předatori

Zatímco velké selmy u nás kromě pytlaku nic neohrožuje, mezi jejich mensimi pribuznými narusta konkurence. Nejhorší jsou přitom „privandrovalci“, na než naše fauna není připravena. To je třeba případ norku americkych, jež chovatele vypustili do lesů pote, co se jejich chov prestal vyplacet. Ti se dnes mnozi přímo lavinovite a sezerou vše do velikosti zajice! Trochu menší škody zatím působi psik myvalovity, odborníci se ale obavaji, že čas jeho radení teprve přijde. Právě tak zřejmě nic dobrého němůžeme čekat od sakala, který se k nám siri z Balkanu. Už byl pozorovan na Uherskohradistsku!

Nechcete medvide?

Zatímco u nás jsme nadsení zpravami o trech medvedech v Beskydech, u našich slovenských sousedu mají těchto velkých selem víc než 700! Bohatí nimrodi si tu proto muzou na medveda vystrelit, chlupaci jsou nabizení i na vyvoz do ciziny (v minulosti tak putovali třeba do Pyreneji). Bohužel zde však stále roste počet „popelnicovych“ medvedu, chlupacu, kteří se naucili obstarávat si potravu z odpadku. Největší proslulosti mezi nimi dosahl dvoulety Misko, jenz bezostysne vybira kontejnery u hotelu Tatranec. Dokaze si otevřít i dvere do popelarny! V posledních dnech pak byla na Slovensku odchycena hned tři malá medvidata, o která se matky nestaraly. V zoologických zahradach je ale medvedu nadbytek, a tak nikdo nevi co s nimi.