Šumava, vyprávění z Hoidlí, 2011, Paměť šumavských hor: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{PrefBankArticle |Title=Šumava, vyprávění z Hoidlí, 2011, Paměť šumavských hor |Author=Vladimír Horpeniak |Date=2011 |Source=Malá, Marie: Šum…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:52

Šumava, vyprávění z Hoidlí, 2011, Paměť šumavských hor
Author Vladimír Horpeniak
Date 2011
Source Malá, Marie: Šumava, vyprávění z Hoidlí
Genre vzpomínky
Respondent

S nebývalým čtenářským ohlasem se setkávají vzpomínkové knihy šumavské rodačky paní Marie Malé ze Sušice. Není to jen skvělý vypravěčský talent a bezprostřednost, detailní znalost místopisu a života staré Šumavy, ale především hluboká láska k rodnému kraji, co osobitě vyzařuje z jejího literárního díla. Paní Malá ještě jako dítě zažila starou a tradiční Šumavu i s jejími původními obyvateli. Narodila se roku 1939 v německé rodině v podružním domku v Předních Paštích, v jedné z dnes již zaniklých osad kolem hory Křemelná nedaleko Rejštejna. Později vyrůstala ve Svojších a v roce 1947 se celá její rodina přestěhovala do statku v nedalekém Jelenově. Šťastnou okolností byla tato rodina ušetřena odsunu, a tak Marie Malá prožila na Šumavě sice tvrdé, ale šťastné mládí.

Drsné životní podmínky, komunikační izolovanost, a tím hospodářská zaostalost – to charakterizovalo život dřívější Šumavy, kde namnoze až do nuceného odchodu německých obyvatel po 2. světové válce se udržely společenské poměry a způsoby života značně konzervativní, někdy až patriarchálně starosvětské. Šumava – to není jen jedinečná krajina a příroda, rozhodně k ní patří předivo lidských osudů, příběhů i legend zdejších svérázných obyvatel. Pro vztah ke kraji, který třeba i z dáli ctíme a milujeme, nebo dokonce máme v něm možnost žít a pracovat, je třeba čitelného povědomí o jeho minulosti. Chvályhodným činem je proto navrácení historické paměti tomuto v poválečných letech tragicky osiřelému kraji. O to se vynikajícím způsobem nyní úspěšně zasluhuje paní Marie Malá i s kruhem svých přátel, které přizvala ke spolupráci na této své nové knize. Patří jí za to upřímný dík a uznání.