Šumava – Bavorský les: život, lidé, sousedé, 2010, Úvod I.

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:52, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{PrefBankArticle |Title=Šumava – Bavorský les: život, lidé, sousedé, 2010, Úvod I. |Author=Norbert Schreiber, Václav Chabr |Date=2010 |Source=Cha…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání
Šumava – Bavorský les: život, lidé, sousedé, 2010, Úvod I.
Author Norbert Schreiber, Václav Chabr
Date 2010
Source Chabr, V.: Šumava – Bavorský les: život, lidé, sousedé
Genre průvodce
Respondent

,


Obrázek řekne víc než tisíc slov. V této knize, pojednávající o lidech a životě v sousedství, podél hranice mezi Šumavou a Bavorským lesem, uveřejnil Václav Chabr 200 fotografií, které hovoří samy za sebe. Fotograf ze Železné Rudy sestavil pestrou obrazovou řadu, která nás zavádí do regionů Klatovy, Nýrsko, Železná Ruda a Stožec na české straně a na straně německé mezi Frauenau, Zwiesel a Furth im Wald.

Václav Chabr chce se svými příhraničními fotoprocházkami ukázat přírodu a lidi v jejich každodenním životě. Přírodní idylu i práci, hory, jezera, údolí, lesy, ale také obyvatelstvo a jejich svět, jejich domy, hřbitovy, zvyky, prostě život a práci Čechů a Němců. Chce ukázat, jak slaví i smutní, ale také jak se dnes setkávají i přes mnohaleté odtržení. Chabr chce odbourat vzájemnou nedůvěru a bariéry, také proto jeho popisy a obrazy pocházejí z obou jazykových prostorů, z českého i německého. Tři roky fotografoval Václav Chabr pod „zelenou střechou Evropy“ v bývalém česko-bavorském příhraničí, které již zase srůstá v jeden celek. Waldferein Zwiesel – Lindberg (Spolek přátel lesa) udržuje těsné, přátelské kontakty s českým Železnorudským klubem, jehož předsedou je právě Václav Chabr. Při společných akcích se jednotliví členové obou sdružení, i přes jazykové odlišnosti, lépe poznávají. Takto jsem Václava Chabra poznal i já, a získal v něm nového přítele, který rád lidi seznamuje a sbližuje.

Obrazy a muzika jsou smyslné prostředky (Adalbert Stifter) k lepšímu porozumění. Slova vedou bohužel často a rychle k nedorozumění.

„Stromy jsou Božstvo. Kdo s nimi rozmlouvá, kdo jim umí naslouchat, ten se pravdu dozví“, píše Hermann Hesse. Fotograf Václav Chabr naslouchal nejen jim, nýbrž také lidem, a jen tak mohl vzniknout pestrobarevný portrét tohoto regionu. Vznikl z „lesních samot“ (Karel Klostermann), které ale již tak osamocené nejsou, když se evropští sousedé zase setkávají.

Norbert Schreiber

Žurnalista a autor knihy „Šumava“

Přeložil Václav Chabr