Šumavské obce nesouhlasí s postupem resortu životního prostředí

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:27, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavské obce nesouhlasí s postupem resortu životního prostředí |Author=Jaroslav Fišer, ČTK |Date=2001-01-18 |Source=ČT…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumavské obce nesouhlasí s postupem resortu životního prostředí
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2001-01-18
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Volary (okres Prachatice) – Ostrý protest proti způsobu schválení plánu péče Národního parku Šumava na léta 2001 až 2010 vyjádřila na dnešním mimořádném jednání Stálá konference starostů šumavských obcí. Starostové ministerstvu životního prostředí vytýkají, že při rychlém přijetí dokumentu koncem loňského roku „nebyl slyšen hlas obcí a ty vůbec netuší, co bylo schváleno„. Text plánu obce dosud nemají.

„Žádáme, aby ministerstvo životního prostředí vzalo schválení plánu zpět a aby tato verze plánu byla znovu projednána se všemi, kteří se podíleli na připomínkovém řízení první verze v roce 2000, včetně krajských samospráv. Pokud se tak nestane, nebudeme tento dokument akceptovat,“ uvádějí starostové v prohlášení, které dnes předali novinářům.

„Loni bylo k návrhu plánu péče podáno několik set připomínek a pozměňovacích návrhů. Na ty však nikdo nereagoval, natož aby odpověděl, jak s nimi bylo naloženo. Přitom základní připomínkou obcí bylo, aby plán péče respektoval připravované územní plány velkých územních celků okresů Klatovy, Prachatice a Český Krumlov. Nikoli, jak uvedl mluvčí parku, snížení procenta prvních zón parku a prodloužení doby jejich rozšiřování,“ řekla dnes ČTK starostka Stožce na Prachaticku Zdeňka Lelková.

Starostové připomínají, že neúměrně rychlé schválení plánu koncem roku 2000 bylo zřejmě účelové; po 1. lednu 2001 by bylo nutné přizvat k připomínkovému řízení i kraje, a to asi nebylo žádoucí, uvádějí v dnešním prohlášení.

Jejich stanovisko do jisté míry sdílí i zástupce hejtmana Budějovického kraje Jiří Vlach, který se spolu se zástupci Plzeňského kraje dnešního jednání zúčastnil.

„Tento dokument je velmi významný pro ovlivnění života a rozvoje nejen parku, ale i šumavských obcí a území bezprostředně navazujícího. Postup ministerstva životního prostředí proto považuji za málo taktický a poněkud zvláštní. Domnívám se, že s hlasy obecních samospráv není možno zacházet tímto způsobem,“ uvedl dnes Vlach.

Připomněl, že s dalšími poslanci parlamentu zváží další postup vůči ministerstvu životního prostředí. Představitelé ministerstva i správy šumavského parku, jak dnes uvedli, však považují postup přijetí plánu péče za odpovídající zákonu.