Šumavský park rozmístil desítku automatických meteostanic: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavský park rozmístil desítku automatických meteostanic |Author=ČTK, Lada Pešková |Date=2007-10-05 |Source=ČTK |Genre=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:48


Šumavský park rozmístil desítku automatických meteostanic
Author ČTK, Lada Pešková
Date 2007-10-05
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Srní - Lesníci, ekologové, zoologove, ochránci přírody, obyvatele i turisté mohou nyní získat aktuální informace o vývoji počasí na Šumavě. Správci parku letos rozmistili po Šumavě meteorologicke stanice. Data z nich jsou automaticky prenasena na internet. Tyto informace doplnuji údaje o lokalnich klimatických podmínkách Šumavy z velkých oficialnich stanic meteorologickeho ústavu na Churanove a na Velkem Javoru, řekla ČTK vedoucí výzkumu národního parku Zdeňka Křenová. „Sleduji základní parametry - teplotu ve 30 centimetrecha ve dvou metrech nad zemi, rychlost a smer větru, informace o množství srážek a teplote pudy,“ popsala. Stanice napaji solarni clanky, takže se podle ní může stát, že v zimě, při vysoké snehove pokryvce, bude mimo provoz. Kde to bude možné, například na Poledníku, chce správa parku napojit stanici na elektrinu a vyhrivat ji, aby mohly pristroje pracovat bez omezení i v zimě.

Většina z desítky stanic bude zaznamenávat informace o počasí na vrcholových lokalitách kolem 1100 metrunad mořem - například na Polomu, Ždánidlech, Smrčině či Poledníku. jiné budou naopak v inverznich kotlinach, v údolí potoku, třeba na Javori pile. Zjistovani lokalnich klimatických podmínek tam má vyznam mimo jiné pro správce lesa. Zjisti, zda jsou tam hlavně na jare a na podzim prizemní mrazy, které mohou ohrozit obnovu lesa tím, že spali smrkové vyhonky. Aktuální informace, které lze najít na internetových stránkách národního parku, mohou pomoci turistům při plánovani vyletu či dovolene.

Rozmistení stanic je součásti nove koncepce vědeckého výzkumu Šumavy, který se má zamerovat zejména na dlouhodobe, celoplosne monitorovani přírodních procesu. Správci parku se také letos nove rozhodli část informaci o počasí nebo o sledovani rysu a jelenu prostřednictvím vysílácek, zpřístupnit aktuálně i veřejnosti na internetu. Letos v lednu při orkánu Kyrill se ukázalo, jak by se informace z jednotlivých stanic nejen meteorologum, ale i správcům parku hodily. „Meli jsme málo informaci o sile větru v jednotlivých lokalitách,“ řekla Křenová.