Bitva s kůrovcem

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:49, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Bitva s kůrovcem |Author=Iveta Markvartová, Jakub Vrána, Terezie Kašparovská, Jiří Chum |Date=2007-06-22 |Source=TV Prima…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Bitva s kůrovcem
Author Iveta Markvartová, Jakub Vrána, Terezie Kašparovská, Jiří Chum
Date 2007-06-22
Source TV Prima
Genre televize
Respondent Radovan Holub, Růžena Šandová, Jan Kopřiva

1. zprávy

Moderátor

Na Šumavě začala další bitva s kůrovcem. A jak už je v Cesku zvykem, bojuje se i o kůrovce. Lesníci se ho rozhodli znicit v národním parku chemickým postřikem. To se ale nelíbí ekologum. Ti zřejmě navíc ani netusi, že stejne postřiky pouzivaji i zahradkari. Kůrovec totiž napada také ovocne stromy.

Autor

Větrná smršť vlednu nahrala kůrovci jako nikdy předtim. Strážci šumavského parku už eviduji radu mist, kde se škůdce mnozi. Vprvní, tedy nejchráněnéjsi zóně sním nic dělat nemůžou. Zato vtech zbyvajicích ho chtějí vyhubit, nadobro, chemicky.

Radovan Holub, mluvčí Národního parku Šumava:

Nesmíme ohrozit vodu a budeme minimalizovat ten vliv na jiné živočichy a budeme to dělat proste velice citlive.

Autor

To, že spostřikem nebude souhlasit kůrovec, je logicke. Jenže ekologové jsou také proti. I když zatím jsme protesty nedotahli tak daleko jako před osmi lety.

Ruzena Sandova, Hnutí Duha:

Timto chemickým zásahem se otravi cela příroda.

Autor

Málokdo ale ví, že možná kůrovcová kalamita může mít paralelu i v ovocných sadech. Jak jsme se dnes sami přesvědcili, není problém tam škůdce objevit. Z fotek je patrné, že pracuji tak, jako jejich znamejsi kolegove. Nebezpečni jsou oba stejne, napadeny strom usycha.

Jan Kopriva, fytopatolog:

Napadaji stromy, které jsou oslabené. Může to být jak spatnou vyzivou, spatným stanovistem a samozřejmě těmto škůdcům napomáhá i počasí, což byla letošní tepla zima.

Autor

Pokud by všechny české sady vypadaly jako ten za mnou, tedy neudrzovane, mohli by se kůrovci na ovocných stromech rozšířit velmi rychle. Zatím to prý ale nehrozi.