Dobrovolníci z Duhy pomáhají Šumavě: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Dobrovolníci z Duhy pomáhají Šumavě |Author=Vladimír Vácha, Petr Pokorný |Date=2007-08-17 |Source=Právo |Genre=tisk |Res…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:47


Dobrovolníci z Duhy pomáhají Šumavě
Author Vladimír Vácha, Petr Pokorný
Date 2007-08-17
Source Právo
Genre tisk
Respondent

,


V okolí Modravy obnovují rašeliniště a vraceji lesům schopnost zadrzet srazky

Už podesate pomahaji letos aktivisté Duhy na Šumavě v rámci tydnu pro les se zdejší obnovou krajiny a lesu, které by měly lépe zachycovat destovou vodu a snizovat tak silu a velikost povodni.

Tady v horských lesích pramení potoky a reky, a proto se musí začít s ochranou před povodněmi tady v horách. Zahrazovani starých odvodnovacích kanálu vrati rašelinistim a podmáčeným lesům zpět jejich schopnost zadrzet srazky a vodu pomalu uvolnovat v suchých obdobích. Takzvaný týden pro les porada Hnutí Duha ve spolupráci se správou národního parku. Lidé zde zahrazuji stare meliorační strouhy.

V minulosti vystavene kanály z lesa odvadeji vodu, a tím jej oslabuji. V případě silneho deste zvysuji riziko povodni, protože srazky rychle odtekaji. rašeliniště a lesy slouzily jako obrovská houba, která zadrzuje vodu v krajině ale vinou mělioraci tato schopnost klesla, řekl Pravu představitel Duhy Jaromír Bláha.

Jaroslav Skoumal, který vede sedmiclennou partu u Ptáci nádrže nedaleko Modravy, podotkl, že by se na Šumavu chtěl vrátit i v příštím roce. Zájem veřejnosti pomoci šumavským lesům je každorocne veliky. Bohužel jsme v národním parku omezení ubytovaci kapacitou a mnoho lidi, kteří nabizeli pomoc, jsme dokonce museli odmitnout, dodal Skoumal s tím, že třetí srpnovy tyden, kdy sedmicka převažne studentu obnovuje rašeliniště v lokalitě Cernohorského mocalu, není poslední. Další turnus probehne zacatkem září.

Ubytovaci kapacity jsou plné

Šumava je zasobarnou vody pro velkou část republiky. Schopnost zadrzovat vodu zde ale byla vinou spatných hospodářských zásahu velmi omezena. Každého, kdo pomaha vracet přírodu do původního stavu, proto vitame, uvedl mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub, který pripustil, že ubytovaci kapacity na Šumavě v současne době chybeji.

Jsme v plné turistické sezóně a zbyvajici místa obsadili pracovníci firem, které pracuji na likvidaci následku lednového orkánu Kyrill. Letos jde o vyjimecnou situaci. Příští rok jiste vyjdeme v tomto smeru dobrovolnikum vstric, doplnil Holub.

Starosta Modravy Antonín Schubert (nezavisly) sice také ocenil práci dobrovolniku, ale současne připomněl, že podobne činnosti lze na Šumavě provadet i mimo hlavní turistickou sezonu.

Revitalizace modravských slati je nesporne velmi zasluznou činnosti, nikdo ale nemůže očekávat, že ji budou sponzorovat místní podnikatele, zdůraznil Schubert.