Ekologie v šumavském stylu: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ekologie v šumavském stylu |Author=Petr Bým |Date=2007-07-23 |Source=Profit |Genre=tisk |Respondent= }} Rezidence Borová Lada…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:50


Ekologie v šumavském stylu
Author Petr Bým
Date 2007-07-23
Source Profit
Genre tisk
Respondent

Rezidence Borová Lada

Takřka stovka bytových jednotek vyroste na okraji malé šumavské obce Borova Lada. Vystavba celkem 38 prizemnich rodinných domu právě začíná, celý projekt má být dokoncen na podzim příštího roku.

Horské byty jsou v současnosti u developeru v České republice velmi oblibene (vice o tematu v Profitu c. 25/2007). Nejpopularnější region - Krkonose - je ovšem touto zástavbou trochu „ preplneny“. Proto se pozornost stavaru nyní soustředuje na nemene atraktivní Šumavu. Rezidence Borova Lada vznikne ve stejnojmenné vesnici na území nekdejsího okresu Prachatice, na hranicích Národního parku Šumava. Jde o komplex jedenácti rodinných domu a dalších 27 domu rovněž rodinného charakteru, ovšem se třemi bytovými jednotkami. Každá z 92 bytových jednotek bude disponovat několikasetmetrovou parcelou. Investorem je společnost MEI Moravia, spadající pod nizozemskou developerskou skupinu Central Europe Group. Firma MEI, která pro tento projekt zalozila dcerinou společnost Borova Lada Project, dosud byla aktivní hlavně na Morave, kde stojí za několika rezidencnimi i komercnimi projekty. Náklady vystavby komplexu Borova Lada jsou odhadovany na 315 milionu korun, ukoncena bude na podzim příštího roku.

Modernizované tradice

Cely projekt - jeho autorem je atelier Adam Rujbr Architects - se snaží o to, aby maximalne zapadl do přírodní scenerie a vnejším vzhledem navazal na tradiční horskou architekturu šumavského regionu. Domy jsou na přibližne petihektarove plose umistěny nepravidelne. Důležitou součásti projektu je proto i zelen - po dokoncení stavby bude prostor osazen dřevinami a rostlinami, které jsou typicke pro lokalitu. V rámci maximalního propojení rezidenci s okolní přírodou nebudou pozemky ani oploceny, počítá se jen s nizkými kamennými zidkami. Domy samotne jsou jakousi moderni variantou klasických horských chalup. „ V co nejvyšší mire jsou pouzity přírodní materiály: masivní dřevo, místní kamen, vapenné omitky a sindel,“ říká ředitel MEI Moravia Andries Bruil. Ekologicky má ovšem být nejen „ design“ domu, ale i jejich energeticka ekonomika. „ Jedna se o domy, které stojí na pomezi mezi nizkoenergetickými a pasivními (v pasivních domech se spotřeba energie blíží nule - pozn. red.),“ tvrdí Kamila Cadkova z agentury Crest Communications, která projekt zastupuje mediálne. Domy budou vytapeny elektrinou, tedy bez lokalnich dopadu na kvalitu ovzdusi (zajemci si ovšem mohou objednat instalaci klasických kachlových kamen). Vzhledem k vyjimecne ucinné tepelne izolaci a systému pro vyuzivani odpadního tepla a slunecni energie budou naroky na spotrebu energie minimální. Ceny bytových jednotek, respektive rodinných domu, jsou ovšem i díky tomu spíše vyšší. Zacínají na urovni 2,8 milionu korun a v některých případech se splhaji až k sedmi milionum. Nedostatecna poptavka ale projektu nejspis nehrozi. Už dnes prodejci registruji radu rezervaci, některé byty jsou už dokonce prodany.