Ekologové nechtějí vodáky na Vltavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové nechtějí vodáky na Vltavě
Author Eva Souhradová, Petr Šuleř
Date 2005-01-22
Source ČT
Genre televize
Respondent

,


ČT 1

Eva Souhradová, moderátorka

Sjíždění horního toku Vltavy by letos mělo být o něco jednodušší. Loni správa národního parku poprvé v historii zakázala vodákům vstup na řeku. Vysloužila si tím ostrou kritiku místních podnikatelů a starostů. Někteří je chtějí dokonce žalovat. Letos správa limity pro sjíždění o něco zmírní. Proti tomu ale naopak protestují ekologové.

Petr Šuleř, redaktor

Nařízení o zákazu splouvání horního toku vodácky nejoblíbenější české řeky poprvé uplatnilo vedení šumavského národního parku loni v srpnu. Jeho krok vyvolal mimořádně ostrou reakci místních starostů a především podnikatelů. Podle svých slov přicházeli o stovky tisíc korun denně. Někteří z nich oznámili, že správu parku budou dokonce žalovat.

Jana Bláhová, majitelka půjčovny lodí, Lenora

Spíš mi to připadá, že by lidé tam neměli právo vůbec na život, a že se bude přihlížet jenom k živočichům a k travinám a vůbec k přírodě.

Zdeňka Leleková, starostka Stožce /nez./

Penziony mají volné kapacity, samozřejmě obchody ztrácí na tržbách, restaurace jakbysmet.

Petr Šuleř, redaktor

Důvod k zákazu splouvání je podle vedení národního parku i ekologů poměrně jasný. Řeka na svém horním toku protéká nejpřísněji chráněnými prvními zónami. Přesto, že zde platí striktní zákaz vystupovat z lodi, řada vodáků nařízení nerespektuje. Kanoe a kajaky navíc při nízkém stavu vody podle ochranářů ničí dno s desítkami chráněných živočichů. Správa parku se proto loni rozhodla razantně zasáhnout a vodáky, kteří i přes zákaz spustili lodě na vodu, pokutovat.

strážce Národního parku Šumava /natočeno 8. 8. 2004/

V současné době už je stav hladiny řeky pod minimálním stavem pro splouvání, takže pokud se vydáte na řeku, pokud se zákazníci vydají na řeku, tak se vystavují možnosti dostat pokutu, a to tisíc korun.

vodák /natočeno 8. 8. 2004/

To nevíme. My jsme si koupili zájezd.

Petr Šuleř, redaktor

Právě kvůli ostrým protestům se správa národního parku letos rozhodla nabídnout kompromis. Stále bude platit zákaz splouvání při nízkém stavu vody, lidé ale dostanou informace dřív a limity se částečně změní.

Radovan Holub, tiskový mluvčí Správy Národního parku Šumava

Dojde patrně k tomu, že bude nová vyhláška o splouvání, která bude o něco výhodnější pro vodáky.

Alois Pavlíčko, ředitel Správy Národního parku Šumava

Je to o informování a o nástupních místech také, takže všechny tyto věci chceme doladit, chceme změnit, aby nebyly komplikace.

Petr Šuleř, redaktor

Proti možným ústupkům se ostře postavili ekologové. Podle nich je vstup vodáků do prvních zón národního parku už sám o sobě značným rizikem pro přírodu. Další zmírnění omezení rozhodně odmítají.

Dagmar Kjučková, Okrašlovací spolek Zdíkovska

Pokud se to ještě zmírní, už se nebude jednat o ochranu přírody.

Petr Šuleř, redaktor

Ekologové se opírají především o to, že pokud firmy podnikají na území národního parku a využívají tak výhod chráněného prostředí, musí respektovat i veškerá omezení.

Dagmar Kjučková, Okrašlovací spolek Zdíkovska

Musí brát v potaz omezení a musí brát v potaz ochranu přírody.

Petr Šuleř, redaktor

Oslovení starostové s kompromisním řešením v zásadě souhlasí. Část z nich ale navrhuje zrušit regulaci jako takovou a místo toho působit preventivně, včetně například razantního zvýšení pokut pro lidi, kteří poruší režim národního parku.

Jiří Festner, starosta Horní Vltavice /nez./

Aby vlastně i půjčovny instruovaly svoje zákazníky, že tohle a tohle se nesmí a tohle a tohle je pokutováno a takhle jim to vysvětlit, že pokud se budou chovat tak, jak se dneska vlastně někteří vodáci chovají, takže vlastně tu řeku zavřou všem.

Petr Šuleř, redaktor

Podle odhadu místních starostů a podnikatelů se jen letos vypraví na Vltavu přes sto tisíc lidí. Konečná podoba vyhlášky, která stanoví podmínky pro splouvání horního toku řeky, by měla být hotova do konce ledna letošního roku.