Experti budou v senátu řešit hrozbu kůrovcové kalamity na Šumavě, ČTK: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Experti budou v senátu řešit hrozbu kůrovcové kalamity na Šumavě, ČTK |Author=ČTK |Date=2007-05-20 |Source=ČTK |Genre=t…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:48


Experti budou v senátu řešit hrozbu kůrovcové kalamity na Šumavě, ČTK
Author ČTK
Date 2007-05-20
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Praha - O tom, jaka jsou realna rizika kůrovcové kalamity po orkánu Kyrill v Národním parku Šumava, budou příští čtvrtek mluvit odborníci na verejnem slyšení v senátu. slyšení souvisi s obavami z toho, že by pripadna kůrovcová kalamita mohla mít na Šumavě své ohnisko a nasledne se rozšířit.

Účastníci slyšení by měli objasnit, jake jsou skutečne příčiny kalamity a jake jsou její důsledky pro ostatní lesy mimo park, jak jsou na tom prilehle obce a jak je to s personálni politikou správy národního parku. Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) koncem března nahradil ředitele parku Aloise Pavlíčka jeho namestkem Frantiskem Krejčím. Řízení parku má podle Bursíkových představ Krejčí posunout směrem k aktivitam, které nabidnou obcím spolupráci při rozvoji šetrne turistiky. Lednová větrná smršť skácela v parku téměř 700.000 krychlových metrů dřeva, z toho téměř desetina leží v prvních zónách, kde dosud správci nechávali volnou ruku přírodě. Polomy mají být zlikvidovány na 80 procentech území parku, rozhodlo ministerstvo životního prostředí. Dřevorubci dosud vytěžili téměř polovinu polomů. První brigadnici už začali s loupaním popadaných stromu, aby zabránili namnození kůrovce. Lesníci navíc podali zadost o výjimku ze zákona o ochraně přírody, aby mohli ve druhých zónách, kde se smí těžit, zásahnout proti kůrovci chemicky.

Bursíkovo ministerstvo postupně hodlá scelit první zóny, které jsou nyní rozděleny na 135 malých ostrůvku. Ekologové však prosazuji, aby plocha ponechána přírodě představovala nikoli pětinu, nýbrž až 40 procent parku. stejný podíl před čtyřmi lety doporučila pro divokou přírodu vyčlenit i expertni mise Světového svazu ochrany přírody IUCN. Aby správa parku v prvních zónách chránila proměny pralesní přírody včetně působení větru a kůrovce, doporučili také cesti vědci.

Spolu s experty byli na slyšení pozvani zástupci parku, obci, Jihočeského kraje, majitele lesu, zástupci odborne lesnické veřejnosti a představitele nevládních organizaci.

Zobra