Hraniční přechody v Národním parku Šumava

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:33, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Hraniční přechody v Národním parku Šumava |Author=Jiří Václavek |Date=2008-07-31 |Source=ČT |Genre=televize |Respondent…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Hraniční přechody v Národním parku Šumava
Author Jiří Václavek
Date 2008-07-31
Source ČT
Genre televize
Respondent František Nykles

ČT 1

Jiří Václavek, moderátor

Starostové obcí ležících na území Národního parku Šumava se přou se správou parku o počet hraničních přechodů do Rakouska a Německa. Chtějí, aby jich bylo dvacet pět, zatímco správa parku počítá jen se třemi místy, kde se bude přecházet ze šumavského parku do parku Bavorský les, Siebensteinkopf u Pramenů Vltavy, Modrý Sloup a taky Poledník. No a na telefonu by teď měl být předseda Svazu obcí Národního parku Šumava František Nykles. Pane starosto, dobrý den.

František Nykles, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava

Dobrý den vám i vašim divákům.

Jiří Václavek, moderátor

Proč podle vás nestačí tři přechody, se kterými souhlasí i správa národního parku? Je to proto, že to, řekněme, brzdí turistický ruch? Jaký je důvod?

František Nykles, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava No, tak pro nás je hlavním důvodem to, že chceme naplnit, aby idea Schengenu, to znamená, aby bylo možno přecházet z jedné části hranice na druhou přes národní park. A tyto tři přechody, které nám nabídla … ne nabídla, ale … ano, v podstatě se dá říct nabídla správa národního parku, jsou pro nás málo, protože na úseku od Siebensteinkopfu do Želené Rudy je to délka hranice zhruba čtyřicet kilometrů a tyto tři přechody jsou opravdu pro nás málo. My bychom chtěli, aby návštěvníci poznali tu nejkrásnější část přírody a to je právě příroda kolem hory Roklan.

Jiří Václavek, moderátor

Vy už jste taky řekli, že jste ochotni přistoupit na kompromis, že netrváte na té pětadvacítce přechodů. Jak by podle vás mohl vypadat rozumný kompromis?

František Nykles, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava

No, tak rozumný kompromis je vždycky, když se dvě strany nemohou dohodnout, že postupně ustoupí ze svých stanovisek. A my jsme navrhovali v oblasti Roklanu, tedy Modravských slatí, jsme navrhli pět přechodů a byli bysme ochotni se dohodnout i na počtu menším. To znamená, místo tří, které jsou bezprostředně v okolí hory Roklan, bychom přistoupili i třeba na jediný přechod. Ale i to správa národního parku a správa bavorského parku odmítly.

Jiří Václavek, moderátor

Upřímně řečeno, pane starosto, vy mluvíte o kompromisu, v praxi to vypadá trochu jinak. Například v úterý, pokud se nemýlím, jste bojkotovali jednání se správou národního parku. To bude vaše strategie i pro příští dny, nebo už budete vstřícnější?

František Nykles, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava

No, tak my jsme, aspoň se tak domníváme všichni, kteří jsme tento … toto jednání rady národního parku bojkotovali, to byl náš protest proti tomu, že v podstatě měl být projednáván materiál, který vůbec neodpovídal stavu, jak byl dohadován s obcemi návštěvní řád. Tento dokument neodpovídal jednak tomu jednání, ale ani jeho výsledku. Čili nám nic jiného nezbylo než toto jednání bojkotovat. My jsme nechtěli bojkotovat jednání, my jsme přijeli se zúčastnit rady národního parku, ale dokumenty, které nám byly předloženy, jednak návštěvní řád neúplný, který nedořešil všechny problémy, třeba jenom speciálně tu problematiku schengenského prostoru a prostupu státní hranice, o které jsme se bavili před chvílí, tak to je dokument, který není úplný a takový dokument jsme odmítli projednávat. Ale hlavně, jak říkám, tu závěrečnou zprávu, která měla popisovat ten způsob, jak byl dohodnut návštěvní řád se šumavskými obcemi.

Jiří Václavek, moderátor

Tak uvidíme, jak to dopadne jak s návštěvním řádem, tak s počtem hraničních přechodů v Národním parku Šumava. Pane starosto, vám děkuju za váš čas, přeju pěkný den.

František Nykles, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava

Já vám děkuji za zavolání.