Hubení kůrovce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Hubení kůrovce
Author Markéta Holatová
Date 2007-08-22
Source TV Nova
Genre televize
Respondent Petr Kahuda

Snídaně s Novou

Moderátor

Zcela novou metodu, jak hubit kůrovce, mají lesníci z Národní parku Šumava. Obavaneho brouka, který ničí jeden smrk za druhým, likviduji jeho přirozeným nepřítelem, jedním druhém houby.

Petr Kahuda, pece o ekosystémy, Správa NP a CHKO Šumava:

Je to bezpecna, přírodě blizka metoda, od které si slibujeme castecne tlumení a kontrolu vývoje populace lýkožrouta smrkového v te dané lokalitě.

Autor

Postrach pro lýkožrouta nasli vědci z Jihočeského univerzity přímo na Šumavě. Jako první v Evropě tak vyrazilo české praskovaci letadlo do boje proti kůrovci se zcela novou zbrani.

Petr Kahuda, pece o ekosystémy, Správa NP a CHKO Šumava:

Ta aplikace probehla na této lokalitě letecky z toho důvodu, že ta lokalita je těžce dostupna, nachazeji se tam koncentrované polomy a jiným způsobem prakticky nebylo možno na te lokalitě zásah proti kůrovci provest.

Autor

Houba obsazena v postřiku na tele brouka roste a postupně ho likviduje. Zároveň nakazi další jedince. Bohužel nejen ty škodlive.

Petr Kahuda, pece o ekosystémy, Správa NP a CHKO Šumava:

Pusobi i na další druhy hmyzu, nejen na lýkožrouta smrkového. Pokud proste to zásahne nějaký jiný druh hmyzu, tak to může mít nějaký ucinek i na nej.

Autor

Odborníkům nyní nezbývá nic jiného než cekat. První výsledky nove metody totiž uvidíme až na jare.